یکشنبه 24 تیر 1403

صالح محمدی در همایش ملی صنوبر در شهرستان صومعه سرا با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ کاشت درخت، اضافه کرد: درختکاری مورد تاکید و تایید رهبر انقلاب بوده و لذا با تدبیر شهید آیت الله رئیسی، کاشت یک میلیارد درخت را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به تشکیل کمیته برنامه ریزی زراعت چوب در راستای تکلیف وزارتخانه، بیان کرد: برای نخستین بار در گیلان الگوی کشت زراعت چوب را اجرایی و نهاده یارانه ای و بیمه و تسهیلات بانکی و... را تعریف کردیم.

محمدی با بیان اینکه کمیته آموزشی و پژوهشی زراعت چوب نیز با هدف معرفی ارقام سریع الرشد و مقاوم در برابر تنش‌های آبی و دمایی و آفات و بیماری ها و... تشکیل شده است، گفت: گیلان از نظر سطح زیر کشت زراعت چوب رتبه سوم و از حیث میزان تولید چوب رتبه اول کشور را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ۵۳ هزار هکتار عرصه زراعت چوب داریم، تاکید کرد: ۱۸ هزار هکتار آن در اراضی ملی و ۳۵ هزار هکتار آن در اراضی مستثنیات است؛ سطح تعیین شده طرح ملی زراعت چوب طی سال جاری برای گیلان ۶۱۰۰ هکتار بود که تاکنون به بیش از ۷۰۰۰ هکتار رسیده است.

وی زراعت چوب را اقتصادی و اشتغالزا دانست و متذکر شد: زراعت چوب یک امر زیست محیطی بوده و به تنفس جنگل‌های ارزشمند هیرکانی و حیات گیاهی و جانوری آن کمک می کند.

وی از تشکیل انجمن زراعت چوب استان گیلان خبر داد و عنوان کرد: امیدواریم با کمک نمایندگان مجلس و همکاری دستگاه‌ها، شاهد افزایش سطح زیر کشت زراعت چوب در استان باشیم.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil