شنبه 16 آذر 1398        پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل

نشست آخر ایران و 1+5 برگزار شد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در نشست پایانی با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تقدیر از همه کسانی که روند چند ساله مذاکرات را شروع و ادامه دادند گفت که ما به این بحران غیر ضروری پایان دادیم برای رسیدن به این لحظه تاریخی و گفت که توانستیم به یک راه حل برد- برد برسیم. توافقی که برای رسیدگی به مشکلات جدی که بر جامعه بین المللی ما تاثیر می گذارد.

ظریف گفت من معتقدم این لحظه ای تاریخی است. ما داریم به توافقی می رسیم که البته برای همه کامل و بی نقص نیست اما چیزی است که ما توانسته ایم محقق کنیم و این دستاوردی مهم برای همه ماست.

وزیر خارجه کشورمان در پایان از تیم های قبلی مذاکره کننده طرف مقابل، هماهنگ کننده های سابق از خانم اشتون خاویر سولانا و خانم موگرینی و از دولت‌های دیگری که در به نیتجه رسیدن این روند نیز کمک کردند، تشکر کرد.

پیش از ظریف، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مطبوعاتی مشترک با محمد جواد ظریف گفت:چیزی که ما در برابر خود داریم نتیجه کار بسیار سخت همه ما و شماست و من مایلم از همه کسانی که اطراف این میز و پشت سر شما نشسته اند تشکر کنم، یعنی از تیم های خودمان که هفته هاست شب و روز و ماهها و گاهی سال ها سخت تلاش کرده اند تا ما امروز به اینجا برسیم. 

موگرینی گفت که من فکر می کنم که همه ما می دانیم که تصمیماتی که قرار است امروز بگیریم فقط درباره برنامه هسته ای ایران نیست بلکه درباره چیزهایی بسیار بسیار بیشتر از این است. این تصمیمی است که می تواند درها را به روی فصل تازه ای در روابط بین الملل بگشاید و نشان دهد که دیپلماسی ، هماهنگی و همکاری می تواند بر چند دهه تنش و رویارویی فائق آید. من فکر می کنم این نشانه امید برای کل جهان است و ما می دانیم که این چیزی است که ما در این زمان بسیار به آن نیاز داشتیم.

خانم موگرینی نیز در پایان اعلام کرد که این سخنان پیش از نشست نهایی ما بدون حضور رسانه ها بود و از عکاسان و تصویربرداران خواهش کرد تا جلسه را ترک کنند.