شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :فیروز فاضلی افزود : رسانه ها باید به وظیفه خطیر خویش در قبال انتخابات عمل کنند و از شخص محوری در ایام انتخابات بپرهیزند.
وی با اشاره به وظیفه سنگین رسانه ها در ایام انتخابات اظهار کرد: رسانه ها به عنوان مهم ترین پل ارتباطی مردم و دولت، تاثیرگذاری بسیاری بر افکار عمومی دارد.
فاضلی با بیان اینکه رسانه ها مکلف به رعایت منشور اخلاقی انتخابات هستند، ادامه داد: رسانه ها می توانند با انعکاس صحیح گفتمان ها و وقایع انتخاباتی به دور از هرگونه جناح بندی، موجب ارتقاء بینش سیاسی مردم شوند تا انتخاباتی سالم برگزار شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بر رعایت منشور اخلاقی انتخابات از سوی رسانه های استان تاکید و بیان کرد: پرهیز از شایعه پراکنی و مسموم کردن فضای انتخابات، تشویق اذهان عمومی و سلامت روانی و سیاسی جامعه یکی از بندهای منشور اخلاقی انتخابات است که باید بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گیرد.
وی همچنین از رسانه های استان خواست از تخریب، تهمت، تحقیر، افشای اسرار نامزدهای انتخاباتی در رسانه های گروهی و سایت های مجازی بعنوان یکی دیگر از بندهای منشور اخلاقی انتخابات بپرهیزند.
فاضلی با اشاره به نقش رسانه در خنثی سازی فتنه های انتخاباتی اظهار کرد: رسانه های دیداری و شنیداری با تشریح ضرورت مقابله با انواع توطئه های استکبار جهانی و صهیونسیم بین الملل ، باید توطئه های پنهان و آشکار را خنثی و موجب حضور حداکثری در انتخابات شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خواستار پرهیز رسانه ها از شخص محوری شد و افزود: توصیف احزاب و کارکردهای آن در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اهمیت انتخابات حول محور برنامه به جای شخص محوری باشد.
وی به حدود مطبوعات در انتخابات اشاره و بیان کرد: باید از نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند، پرهیز شود.
فاضلی ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی و قومی، تشویق افراد و گروه ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی در داخل یا خارج، افترا به مقامات، نهادها، ارگان ها و هریک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند از طریق انتشار عکس و کاریکاتور و سرقت های ادبی و نقل مطالب از مطبوعات و احزاب منحرف مخالف اسلام را از مواردی عنوان کرد که باید رسانه ها بدان توجه ویژه داشته و از چاپ آن پرهیز کنند.
وی به قوانین مطبوعاتی در خصوص انتخابات اشاره و اضافه کرد: نشریات و مطبوعات متعلق به سازمان ها، وزارتخانه ها، ادارات، نهادها و موسسات حق تبلیغ برای نامزدهای انتخاباتی حتی به صورت درج آگهی ندارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به ماده 64 قانون مطبوعات تصریح کرد: مطبوعات و نشریات حق ندارند آگهی یا مطلبی علیه نامزدهای انتخاباتی درج کنند و یا برخلاف واقع مطلبی بنویسند که دال بر انصراف گروه یا اشخاصی از نامزدهای معین باشد و در این صورت نامزدها حق دارند ظرف مدت 18 ساعت پاسخ داده و نشریه مکلف به چاپ فوری آن طبق قانون مطبوعات است.
وی اضافه کرد: در صورتی که نشریه این جوابیه را منتشر نکند، مسئول نشریه می بایست با هزینه شخصی خود پاسخ نامزد انتخاباتی را به نشریه مشابه دیگری ارسال کند تا در اولین نسخه چاپ شود.
فاضلی خاطرنشان کرد: طبق تبصره 2 ماده 23 قانون مطبوعات، پاسخ نامزدهای انتخاباتی در جریان انتخابات باید در اولین شماره درج شود به شرط آنکه حداقل شش ساعت قبل از زیر چاپ رفتن نشریه، پاسخ به دفتر نشریه تسلیم و رسید دریافت شده باشد.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.
استان گیلان 13 نماینده در مجلس شورای اسلامی و چهار نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.
استان گیلان دارای 180 نشریه مکتوب دارای مجوز شامل 9 روزنامه، 46 هفته نامه، 15 دوهفته نامه، 52 ماهنامه، 6 دوماهنامه، 39 فصلنامه، 13 دوفصلنامه و همچنین 43 پایگاه خبری و تحلیلی است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil