یکشنبه 30 تیر 1398

در ادامه جلسه امروز مجلس بعد از توضیحات ظریف، علی لاریجانی رییس مجلس خطاب به ظریف سوالات و نقاط ابهام نمایندگان را مطرح کرد. وی گفت: نماینده امریکا گفته است برای اطمینان از برگشت ناپذیری قرار است ۵ سال به این ده سال نظارت شورای امنیت به برنامه هسته ای ایران اضافه کنیم. این حتما خلاف برجام و متن توافق است. توضیح شما در اینباره چیست؟

ظریف در پاسخ گفت: ما به شدت به این حرف ها اعتراض کردیم. این حرف ها ارزشی ندارد قمتن طعنامه کاملا دقیق است و در آن تصریح شده در پایان ده سال نظارت شورای امنیت بر برنامه هسته ای ایران پایان خواهد یافت.

در ادامه لاریجانی از ظریف پرسید در بند ۱۸ برجام گفته می شود یو.ان در مقابل تکالیف ایران تحریم ها را تعلیق می کند در اینباره توضیح دهید. که ظریف در پاسخ تاکید کرد: در هیچ جای برجام واژه تعلیق نیامده و هر کس تعلیق ترجمه کرده اشتباه کرده است. کلمه تعلیق در هیچ جای برجام وجود ندارد. دیروز لغو انجام شد و تاریخ آنها هم مشخص است.

ظریف در ادامه در مورد محدودیت های ایجاد شده مربوط به موشک های بالستیک در قطعنامه نیز گفت: اولا این بحث نقض برجام نیست ثانیا بند ضمیمه قطعنامه به شکل غیر الزام اور مطرح شده است. سوم اینکه کلمه طراحی شدن برای قابلیت حمل سلاح هسته ای اولین بار است که به متن قطعنامه شورای امنیت اضافه می شود. و این با تلاش زیاد اضافه شده است. بند ۹ قطعنامه ۱۹۲۹ را بخوانید تا ببینید چه تغییر مهمی در اینجا ایجاد شده است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil