چهارشنبه 2 مرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :دكتر محمد رضا سپهرى، رئيس موسسه كار و تأمين اجتماعى در همایش ملی کار شایسته و مشاغل سبز در گیلان که در دهکده ساحلی انزلی برگزارشد، از اقتصاد سبز به عنوان يكى از مؤلفه هاى توسعه پايدار نام برد و گفت: كشورمان نيز همگام با ساير كشورها بايد به موضوع اقتصاد و مشاغل سبز توجه كند.

وى با تاكيد براينكه بايد برنامه ششم توسعه كشور را بر اساس توسعه فراگير و پايدار طراحى كنيم افزود: در اين راستا لازم است تا وضعيت اقليمى كشور در طراحى اين برنامه لحاظ شود و پيامدهايى مثل خشكسالى ،آلودگى هوا و... در آن ديده شوند.

دكتر سپهرى با اشاره به اينكه مشاغل سبز كارهايى هستند كه موجب كاهش آثار زيست محيطى  بنگاهها و بخش اقتصادى می شوند ادامه داد: مشاغل سبز فعاليتهايى را در بخشهاى صنعت، كشاورزى، ساختمان و خدمات دربر می گيرند كه ضمن حفظ محيط زيست ضوابط كار شايسته مانند دستمزد كافى، شرايط ايمن، حقوق قانونى كارگران و حمايتهاى اجتماعى را برآورده می سازند.

وى با اشاره به تفاهم نامه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعى و سازمان محيط زيست كشور گفت: براى عملياتى كردن اين تفاهم نامه بايد اتلاف منابع در محيط زيست را به حداقل برسانيم.

 رئيس موسسه كار و تأمين اجتماعى با اشاره به اينكه عليرغم آنكه مشاغل سبز و فعاليت هاى مرتبط با آن در دنيا در حال گسترش است و اين موضوع در كشورمان ناشناخته بوده اضافه کرد:نياز به كنكاش پيرامون ابعاد اين موضوع احساس مى شود.

دكتر سپهرى خاطرنشان کرد: در شرایطی که به اعتقاد اکثر صاحب نظران اقتصادی ، راه برون رفت از رکود اقتادی افزایش تولید است، ضرورت دارد این مهم با در نظر گرفتن جنبه های زیست محیطی و آثار و پیامدهای آن در دستور کار تصمیم سازان قرار گیرد،چراکه مشاغل سبز پاسخگوی مناسبی برای اشتغال مولد خواهد بود.

وی تاکید کرد: از آنجا که این مشاغل نیازمند بهره گیری از فن آوری های گوناگون و مهارت های مختلف است؛ توسعه آنها ضمن اشتغال زایی برای جوانان نقش عمده ای در کاهش بیکاری اقشار تحصیل کرده و ماهرخواهد داشت.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil