چهارشنبه 2 مرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :در همایش تجاری ایران و آذربایجان که با حضور دویست نفر از تجار و مدیران شرکت های تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان عصرروز دوشنبه با محوریت استان گیلان در باکو برگزارشد پیام محمدعلی نجفی استاندار گیلان در زمینه تشریح قابلیت های استان برای سرمایه گذاری و توسعه ارتباطات در ابعاد مختلف با جمهوری آذربایجان قرائت شد.

در آیین گشایش این همایش که تجار کشورمان در زمینه های نفت و گاز،پتروشیمی،صنعت ساختمان،آب و برق و خودروسازی به صورت رودررو و مستقیم با تجار آذری به مذاکره پرداختند.

 پیام دکتر نجفی استاندار گیلان توسط محمد حسین اصغریان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری گیلان قرائت شد.

محمدعلی نجفی با اشاره به اینکه با آغاز بکار دولت دکتر روحانی سیاست توسعه روابط با کشورهای مختلف جهان بویژه همسایگان مسلمان در اولویت کاری قرار گرفت،خاطرنشان کرد:حل و فصل اختلافات هسته ای و تصویب توافق هسته ای هم نشانگر عزم دولت و ملت ایران در بر پایی تفاهم و تعاملی نوین با کشورهای دنیا و هم نشانگر آغاز فصل نوینی از توسعه روابط گسترده اقتصادی با کشورهای مهم دنیا بویژه همسایگانمان است.

وی در این پیام با تاکید بر اینکه  نقش موثر تجار،بازرگانان،سرمایه گذاران و تولید کنندگان بخش خصوصی دو کشور در گسترش روابط بسیار مهم است نوشته است :محکمترین پیوندها بین کشورها پیوندهایی است که بوسیله مردم و آحاد جامعه بویژه تجار و بازرگانان ایجاد شود. از اینرو نقش شما حضار گرانقدر بسیار موثر و حیاتی است.

استاندار گیلان با بیان اینکه اقدامات مقامات دو کشور در سال های اخیر موید توجه عمیق به  مشترکات برای تقویت  روابط بسیار ارزشمند و موثر است، تاکید کرده است :اراده روسای جمهوری دو کشور و سفرها و ملاقاتهای متعدد مقامات و وزرای دو کشور طی ماههای اخیر،همگی نشان دهنده عزم دو ملت و مقامات دو کشور برای توسعه مطلوب روابط فیمابین  است و ظرفیت بالای دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری و نیز توانمندیهای بخش خصوصی و دولتی دو کشور با تکیه بر اشتراکات تاریخی، فرهنگی و اعتقادی نوید بخش آینده ای روشن و افتخار آمیز در آینده  نزدیک  خواهد بود.                        

دکتر نجفی افزود:در آخرین توافقات بین مقامات دو کشور در قالب کمیسیون همکاریهای مشترک مقرر شد، طی 18 ماه  آینده راه آهن جمهوری آذربایجان به راه آهن ایران در آستارای استان گیلان متصل  شود.در سایر بخشها نیز توافقات متعدد و موثری صورت پذیرفت.

در پیام استاندار گیلان آمده است:در این سفر تلاش خواهد شد زمینه های ارتقاء روابط از جمله ایجاد بازارچه های مرزی، تبادلات  فرهنگی و دانشجویی،حذف روادید،سرمایه گذاری مشترک، برقراری خط پرواز مستقیم،تسهیل ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر و نیز تبادل کالا و خدمات فنی و مهندسی را به بحث و تبادل نظر بگذاریم.

 محسن پاک آئین سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان نیز در این همایش با اشاره به مناسب بودن زمان برگزاری این همایش به خاطر شرایط مناسب ارتباط دو طرف گفت: اراده سیاسی روسای جمهور دو طرف بر توسعه مناسبات استوار است و امیدواریم تجار دوکشور از این فرصت استفاده کنند.

وی به موقعیت اقتصادی کشورمان وآمادگی آن برای  ورود به دوره بعد از تحریم های ظالمانه اشاره و اظهار امیدواری کرد بعد از لغو تحریم ها؛ روابط با کشورهای مختلف بویژه کشورهای همسایه بیش از گذشته توسعه پیدا کند.

 

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil