جمعه 3 خرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیلمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست علنی صبح امروز سه‌شنبه پارلمان برای ارائه گزارش پیرامون جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای حضور یافت. وی در ابتدای سخنان خود با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای مورد توجه گسترده جهانیان قرار گرفت، گفت: با این توافق طرح صهیونیستی‌ امنیتی‌سازی ایران فرو پاشید.

وی افزود: جهانیان از این توافق به عنوان پیروزی عقلانیت و منطق بر جنگ طلبی استقبال کرده و آن را نقطه عطفی در تاریخ روابط بین‌الملل در دهه‌های معاصر شناختند. به اعتراف دوست و دشمن آنچه در این میان به اثبات رسید عزت، خودباوری، اقتدار و سربلندی توأم با حکمت مردم ایران و رهبر فرزانه ما بود.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: در این مذاکرات طولانی و نفس‌گیر با توکل به خدا و با پشتیبانی مردم بر همگان ثابت شد که جمهوری اسلامی ایران با ۶ کشور به ظاهر قدرتمند دنیا مذاکره می‌کند اما باج نمی‌دهد. ثابت شد جمهوری اسلامی ایران در سخت‌ترین شرایط تحمیل و تحریم و فشار حاضر است سال‌ها مقاومت کرده و ۲ سال مذاکره را ادامه دهد ولی در برابر فشار مقاومت کند و از خواسته‌ها و خطوط قرمز اصلی خود عدول نکند و بالاخره یکبار دیگر به آمریکا ثابت شد که به تعبیر مقام معظم رهبری، باید تسلیم ایران را به خواب ببیند.

ظریف خطاب یه ملت ایران خاطرنشان کرد: فرزندان شما در این مذاکرات برای ۶ کشور به ظاهر بزرگ دنیا و نماینده عالی اتحادیه اروپا روشن کردند که هیچکس هرگز نباید ایرانی را تهدید کند. بر همگان روشن کردند غنی‌سازی ما و تحقیق و توسعه مرتبط با آن و اصولا هیچ یک از تأسیسات هسته‌ای ما هیچ گاه تعطیل نخواهد شد. به صراحت تاکید کردند که برنامه موشکی و تسلیحاتی ما به هیچکس صرف نظر از قدرت ادعایی‌اش ارتباطی ندارد و روشن کردند که اگر کسی در منطقه باید پاسخگو باشد، این آمریکا و غرب است که در فلسطین و یمن و سوریه با سلاح‌هایش مردم بیگناه را به خاک و خون می‌کشند.

وی ادامه داد:‌ شدت عصبانیت معاندین جمهوری اسلامی و در رأس آنها رژیم صهیونیستی به خوبی نشان دهنده تثبیت و تحکیم اقتدار منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی ایران است. جای تعجب ندارد که شاهد جیغ و دادهای نخست‌وزیر عصبانی آن رژیم و توسل او به کنگره آمریکا برای رأی منفی به این توافق هستیم. او حاضر است خودش را بکشد تا جلوی این توافق که برای رژیم صهیونیستی خطری جبران ناشدنی را به دنبال دارد را بگیرد.

وزیر امور خارجه در ادامه سخنان خود تاکید کرد: اصلا عجیب نیست که ایپک بزرگ‌ترین لابی صهیونیستی در آمریکا به همین منظور تبلیغات چندین میلیون دلاری راه‌ انداخت که به تعبیر خودشان از تصویب این توافق خطرناک جلوگیری کنند.

ظریف با بیان اینکه هیچ گاه رژیم منفور صهیونیستی در میان متحدین خود تا این حد منزوی نبوده است، افزود: در اینجا افتخار دارم براساس مصوبه مجلس محترم، متن کامل برنامه جامع اقدام مشترک را تقدیم مجلس کنم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: خواهران و برادران گرامی! توافق هسته‌ای را در سطوح مختلف می‌توان تحلیل کرد. می‌توان در سطح کلان یا خرد به آن نگریست. می‌توان در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی آن را ارزیابی کرد و یا می‌توان از نگاه راهبردی به آن نگریست و یا می‌توان از زاویه تحریم‌ها آن را بررسی کرد و از زاویه برنامه درازمدت هسته‌ای به ارزیابی آن پرداخت ولی از هر سطحی که تحلیل کنیم، نباید فراموش شود که هر توافقی به هر حال یک بده بستان است. 

وزیر امور خارجه تصریح کرد: هر طرف از بخشی از خواسته‌های خود به نفع بخش مهم‌تری صرف‌نظر خواهد کرد و مذاکره تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که داده و ستانده‌های دو طرف کم و بیش متعادل شود. با این توضیح سوالم این است که در یک تصویر بزرگ، داده‌ها و ستانده‌های ما با ۱+۵ در این مبارزه طولانی و نفس‌گیر چه بوده است.

وی ادامه داد: اهداف کلیدی جمهوری اسلامی ایران که برای رسیدن به آنها پافشاری کردیم و اکنون در برنامه جامع اقدام مشترک و یا برجام به عنوان ستانده‌های جمهوری اسلامی به شمار می‌روند، عبارتند از حفظ عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، تثبیت برنامه هسته‌ای به ویژه غنی‌سازی و راکتور آب سنگین و فردو و شناسایی بین‌المللی آنها، رفع تحریم‌ها و پایان دادن به ۶ قطعنامه تهدیدآمیز که تحت فصل هفتم منشور ملل متحد نه تنها تحریم بر مردم ایران تحمیل می‌کردند بلکه برنامه هسته‌ای ایران را ممنوع کرده و جلوگیری از تقویت توان دفاعی و موشکی کشور را به یک وظیفه بین‌المللی با استفاده از همه ابزارها تبدیل کرده بود.

وزیر امور خارجه در ادامه تاکید کرد: برای طرف مقابل خواسته کلیدی در مذاکرات این بود که از عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای از طریق محدودیت‌ها و نظارت‌ها اطمینان پیدا کنند،‌ آنچه که طرف مقابل به دست آورده علی‌رغم همه رجزخوانی‌ها، در حقیقت تحصیل حاصل است. براساس آموخته‌های دینی و انسانی، فتوای مقام معظم رهبری تجلی پیدا کرده است. جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست. بنابراین ایجاد اطمینان از این امر بدیهی، امتیاز خاصی به شمار نمی‌رود ولو اینکه تحقق آن در برخی محدودیت‌ها و نظارت‌ها در قالب توافق بین‌المللی پذیرفته شود. آن هم محدودیت‌هایی که تنها برای یک دوره زمانی مشخص بوده و تاریخ انقضای مشخصی دارد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil