سه شنبه 25 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :محمدعلی نجفی  در نشست هم‌اندیشی انجمن کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به تلاش‌های انجام شده در دوره جدید کتابخانه‌های عمومی استان اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های گیلان رابطه خوبی با دستگاه‌های اداری و بخش‌های فرهنگی استان ایجاد کرده است.

وی به فرهنگ غنی مردم گیلان اشاره کرد و افزود: وضعیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کتابخوانی زیبنده مردم گیلان نیست و برای رسیدن به جایگاه مطلوب باید تلاش ویژه‌ای داشته باشیم.

نجفی با بیان اینکه بدون داشتن زمینه فرهنگی نمی‌توانیم در توسعه موفق باشیم، تصریح کرد: با تبیین جایگاه کتاب باید زمینه مطالعه مفید در استان را فراهم کنیم.

استاندار گیلان در تمام دوره‌ها کتاب را ارزشمند خواند و بیان کرد: توسعه شبکه‌های اینترنتی ممکن است علاقمندان بسیاری داشته باشد اما کتاب دارای جایگاه ویژه‌ای است.

وی خواستار هدایت بخش امور کتاب و کتابخوانی توسط رسانه ملی شد و گفت: کتاب و کتابخوانی باید یک ارزش در جامعه تلقی شود.

نجفی با تاکید بر توسعه مراکز فرهنگی در مناطق محروم گیلان، خاطرنشان کرد: موظف هستیم ابتکار، اندیشه، خلاقیت و نوگرایی برای کودکان و نوجوانان در جامعه را فراهم کنیم.

استاندار گیلان آشنایی نسل جوان و نوجوان با آموزه‌های انقلاب اسلامی را مهم خواند و یادآور شد: هدایت خشک موجب دوری جوانان می‌شود و نسل امروز باید بتواند نقد و بحث کند.

وی با بیان اینکه کتابخوانی باید به فرهنگ تبدیل شود، اظهار کرد: خانواده‌ها می‌توانند مشوق خوبی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باشند.

نجفی بر پرداخت نیم‌درصد عوارض شهرداری‌ها به نهاد کتابخانه‌های عمومی تاکید کرد و افزود: شهرداری‌ها باید از فرصت مشارکت مردمی استفاده کنند.

استاندار گیلان خواستار راه‌اندازی کتابخانه شبانه‌روزی در شهر رشت شد و بیان کرد: مسکن مهر شهر رشت با 17 هزار خانوار کتابخانه ندارد.

وی استفاده از خیران برای ساخت کتابخانه‌ها را مهم دانست و گفت: امروز مطلع شدم شهر لوشان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ندارد و مقرر شد اعتباری برای این امر اختصاص داده شود.

نجفی با بیان اینکه رتبه سرانه فضای مطالعه گیلان قابل قبول نیست، تصریح کرد: سرانه فضای مطالعه در استان باید گسترش پیدا کند.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil