چهارشنبه 26 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :رضا علیزاده  گفت: در پی دریافت گزارشی مبنی بر کشف کشتی روسی در روستای لـله رود شهرستان رودسر، باستان شناسان این اداره کل جهت بررسی موضوع به محل اعزام شدند.

وی با بیان اینکه روستای لـله رود در فاصله قریب7کیلومتری شمال شهرستان رودسر قرار دارد و مسیر منتهی به دریا از داخل این روستا عبور می‌کند،افزود: قسمتی از دماغه یک کشتی احتمالا بزرگ در حد فاصل رودخانه و جاده دسترسی و فاصله تقریبی حدود 500متری جنوب دریا مشاهده شده است.

این مسئول تصریح کرد: طبق بررسی‌های اولیه ضخامت بدنه کشتی حدود30سانتی متر ارزیابی شده و بخش اعظم آن در زیر جاده به عمق 170سانتی متر مدفون است.

علیزاده با اشاره به اینکه هم اکنون حدود یک متر از کشتی مذکور قابل مشاهده است،خاطرنشان کرد: باستان‌شناسان این اداره کل قدمت کشتی را به دوره قاجاریه تخمین زدند که با توجه به دوری از دریا، احتمالا بر اثر طوفان‌های سهمگین به این نقطه هدایت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود 95 درصد از این کشتی در دل خاک مدفون است، نمی‌توان با اطمینان در خصوص ماهیت و کاربری آن اظهار نظر کرد.

این مسئول به کشف کشتی قدیمی دیگری در فاصله حدود300متری این منطقه در دهه هفتاد توسط باستان شناسی سرشناس بنام مرحوم صدر کبیر اشاره کرد و گفت: با تلاش باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بزودی اطلاعات جامعی از این غریق به اطلاع عموم خواهد رسید.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil