دوشنبه 27 خرداد 1398

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :اکبر ترکان در آیین بهره برداری از طرح های توسعه ای منطقه آزاد انزلی اقلیم مناسب ، موقعیت زندگی ، دسترسی به فرودگاه ، بزرگراه ، حمل و نقل ، بندرگاه و آب و برق و سایر زیرساخت ها را از جمله ویژگی های مهم این منطقه برای جذب سرمایه گذار عنوان کرد .

وی با اشاره به اینکه تنها سه درصد از تولید ناخالص ملی ایالات متحده و پنج درصد تولید ناخالص ملی آلمان سهم کشاورزی است، متذکر شد: سهم اندک صنعت در تولید ناخالص داخلی کشور باید افزایش یابد.

ترکان خاطرنشان کرد: گرچه کشاورزی خیلی مهم است و کشورها به دنبال تامین مواد غذایی مورد نیازشان هستند؛ اما راه توسعه کشور پرداختن به صنعت در کنار کشاورزی است .

وی تاکید کرد : مناطق آزاد باید در مسیر تسهیل تولید ، توسعه صادرات، انتقال فناوری و تامین نیازهای کشور نقش آفرینی کنند.

ترکان با اشاره به اینکه باید به موقع و به درستی در صنعتی شدن منطقه آزاد کار کنیم، افزود: سرمایه گذار برای اینکه سرمایه گذاری صنعتی کند، جایی می رود که زیرساخت هایی نظیر آب، برق، جاده، فرودگاه و دسترسی و ... وجود داشته باشد .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یکی از موانع مهم پیش روی کسب دستاوردهای جدی در بخش صنعت کشور را بانک ها دانست و گفت: 55 درصد منابع بانکی کشور به جاهایی رفته که در آنجا قفل شده و گردش نمی کند .

وی تصریح کرد: تولید ناخالص داخلی یک هزار و یکصد میلیارد تومان است در حالی که بانک ها، یکصد میلیارد تومان در سال یعنی 10 درصد ، تسهیلات می دهند.

ترکان تاکید کرد: سیستم بانکی کشور باید بدهکاران بزرگ را بررسی کند که آیا وام ها به شرکت ها رفته اند یا در جای خود استفاده نشده اند .

وی ادامه داد: با صنعتگرانی که تسهیلات دریافت کرده ولی به دلیل مشکلات با عدم موفقیت روبرو شده اند، باید مدارا شود اما وام گیرندگان بزرگی که پول را گرفته اند و در جایی که باید هزینه نکرده اند و گاه حتی به خارج از کشور منتقل کرده اند، برخورد جدی شود.

ترکان متذکر شد: مناطق آزاد حسابرسی تسهیلات پرداختی را شروع کنند، چون بی توجهی به این امر در واقع ظلم به واحدهای نیازمند تسهیلات است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: بانک ها باید جدی باشند و با بی اعتنایی معلوم نیست چه بر سر این منابع می آید.

اکبر ترکان مشاور عالی رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در سفر به گیلان، از طرح های توسعه ای منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی بازدید کرد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil