یکشنبه 30 تیر 1398

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :نشست تخصصی «عبد صالح» پیرامون بررسی شخصیت و اندیشه اخلاقی و عرفانی آیت‌الله‌العظمی بهجت فومنی(ره)،با حضور دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین علی بهجت، فرزند آیت‌الله بهجت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی در تهران برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد،نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به شخصیت آیت‌الله بهجت(ره)، اظهار کرد:جمله‌ای که همیشه آیت‌الله بهجت بر آن تأکید داشتند این بود که ما یک راه بیشتر نداریم و آن راه عمل است، منتهی عمل صالح. انسان هر چه در این دنیا به دست می‌آورد و تحصیل می‌کند، حاصل عمل اوست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آیت‌الله بهجت تا پایان عمر خود با مراقبه کامل سعی داشت از بهترین عمل غافل نشود، تصریح کرد: تشخیص بهترین عمل کار هر کسی نیست و انجام آن نیز کار هر کسی نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی بهجت، فرزند آیت‌الله بهجت فومنی(ره) نیز در این نشست،با بیان اینکه ذکر خواص عجیبی دارد، گفت: ذکر یاد است و یاد انتقال و اتصال است. این اتصال به اندازه‌ای برای پدرم قوی بود که قابل وصف نیست. وی همیشه تلاش می‌کرد تا لحظه‌ای غفلت نداشته باشد و حتی بسیاری از سوالات را نپرسیده و مطرح نکرده پاسخ می‌داد.

دکتر خسرو قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی نیز در ادامه، به ارائه گزارشی از فعالیت این پژوهشگاه پرداخت و گفت: این پژوهشگاه دارای 3 پژوهشکده و 20 هیئت علمی است که در سال گذشته 10 نفر هیئت علمی جدید در گروه پژوهشی جذب شدند.

وی عنوان کرد:این نشست که با هدف بررسی شخصیت و اندیشه اخلاقی و عرفانی آیت‌الله محمدتقی بهجت برگزار شده در راستای همایش «بهجت فقیهان» است که به همت جهاد دانشگاهی واحد گیلان در فومن برگزار شده است.

قبادی با تاکید بر اینکه باید رویکرد عرفانی و اخلاقی شخصیتی مانند آیت‌الله بهجت مورد بررسی قرار گیرد،خاطرنشان کرد: آیت‌الله بهجت به سادگی به عرفان رسیدند،زیرا پرهیز از محرمات هم در نظر و هم در عمل اساس کار ایشان بود.

به گزارش ایسنا،همایش ملی «بهجت فقیهان» به همت جهاددانشگاهی استان گیلان در راستای تجلیل و بزرگداشت از مقام علمی و عرفانی حضرت آیت‌الله بهجت فومنی(ره) با حضور مسئولین کشوری و استانی خردادماه امسال در پردیس دانشکده فنی فومن برگزار شد.

جهاددانشگاهی گیلان به منظور تبیین و شناخت هرچه بیشتر مکتب عرفان اسلامی و معرفی آن به نسل جوان و همچنین بزرگداشت علمی و عرفانی حضرت آیت‌الله بهجت از اردیبهشت‌ماه سال 93 اجرای طرح همایش ملی «بهجت فقیهان» را در دستور کار خود قرار داده بود.

برگزاری همایش ملی«بهجت فقیهان» یکی از طرح‌های فرهنگی ماندگار جهاددانشگاهی گیلان است لذا این واحد دانشگاهی برگزاری سالانه این همایش به همراه مسئولیت دبیرخانه دائمی آن و همچنین برگزاری همایش 100 سال حیات آیت‌الله بهجت(ره) را مدنظر خود قرار داده است.

از دیگر برنامه‌های رویداد علمی «عبد صالح»، برگزاری دو کارگاه آموزشی «اخلاق کاربردی دانشوران» و «عرفان کاربردی» براساس اندیشه‌های آیت‌الله بهجت است که به ترتیب در روزهای سه‌شنبه، 7 مهر 94 و چهارشنبه، 8 مهر 94 برگزار خواهد شد.

اولین همایش ملی بهجت فقیهان با رویکرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی آیت الله بهجت(ره)در عرفان خرداد ماه سالجاری توسط جهاددانشگاهی استان گیلان در فومن زادگاه این عالم ربانی برگزار شد و این مجموعه تلاش دارد تا با همکاری استانداری گیلان و بیت معظم له،پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی  مراسم یکصدمین سالروز حیات طیبه آیت الله را در سال 95 برگزار نماید.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil