شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :هواپیما سوار شدن در ایران مدت هاست که با سلام و صلوات و نذر و نیاز برای سالم رسیدن همراه است!  تا جایی که برخی به طنز می گویند برای سالم نشستن هواپیماهای  ناوگان هوایی ایران باید گوسفند قربانی کرد! از توپولف های مرگ گرفته تا آنتونف ها و بوئینگ های تاریخ گذشته، همه و همه  خاطره ای بد برای مردم به جای گذاشته است و در این میان نکته اینجاست که هواپیما سوار شدن بسیار گران است و بر این گرانی بلیت هواپیما هر چند ماه یکبار افزوده می شود اما دریغ از بهبود خدمات و کیفیت پرواز!

به این ترتیب می توان گفت.صنعت هوایی ایران با ضعف های جدی مواجه است و به همین علت است که سفر هوایی در ایران امن نیست.در این میان تحریم ها نیز وضعیت را برای شرکت های هواپیمایی در ایران سخت تر کرده است و حالا بعد از توافق هسته ای انتظار می رود این وضعیت بهبود یابد.

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران،‌ تحریم‌های همه جانبه‌ای علیه ایران از سوی قدرت‌های جهانی اعمال شد. اثرات این تحریم‌ها نیز ملت ایران را نشانه رفته بود. بعد از تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم هوایی علیه کشورمان، شرکت بویینگ نیز از تحویل هرگونه هواپیما یا وسایل یدکی به ایران خودداری کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده در منابع خبری، در ۱۵ سال گذشته آسمان ایران با بیش از ۲۰۰ سانحه روبرو بوده‌است که در جریان آنها بیش از 2هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در شرایطی که طبق توافق‌نامه ژنو بنا شد بخشی از فشارها از صنعت هواپیمایی ایران کاسته شده و ایرلاین‌های داخلی بتوانند بار دیگر با استفاده از فضای به وجود آمده نسبت به خرید قطعات هواپیما و یا تعمیر آنها اقدام کنند در فضای واقع همچنان فشار‌ها باقی مانده بود.حالا اما بعد از توافق هسته ای، ار دیبهشت ماه بود که وزیر راه و شهرسازی گفت : با ورود ۱۷ هواپیمای جدید به ناوگان هوایی کشور سن این ناوگان به ۱۹ سال کاهش یافته است.

بوئینگ در راه ایران

هرچند ایران ایر به عنوان اصلی‌ترین شرکت هواپیمایی توانست پس از سال‌ها با شرکت بزرگ بوئینگ ارتباط تجاری برقرار کند و به منظور آشنایی با محصولات این شرکت بروشورهای جدید آن را به شکلی مستقیم دریافت کند، اما این مساله نتوانست آن طور که باید فشار تحریم‌ها را از صنعت هوایی ایران کاهش دهد.

معاون بازرگانی شرکت هما پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با این گفت‌وگوها اعلام کرده بود که هرچند اقدامات صورت گرفته در راستای بازگشت تعاملات با شرکتی مانند بوئینگ بسیار مثبت تلقی می‌شود اما تا رسیدن به نقطه مورد نظر در تعاملات و دریافت نیازهای صنعت هوایی ایران راه زیادی نیاز است که به همکاری همه جانبه طرف‌های خارجی نیاز دارد.

بعد از آن  با توافق هسته ای و صحبت از لغو تمامی تحریم‌های هسته‌ای بار دیگر این احتمال تقویت شده که صنعت هوایی ایران پس از سال‌ها انزوای اجباری بتواند دوباره با همتایان خارجی خود ارتباط برقرار کند.

این امید تا جایی پیش رفت که وزیر راه و شهرسازی رسما اعلام کرد با به نتیجه رسیدن مذاکرات و رسیدن به توافقات قطعی مذاکره با شرکت‌های بزرگ هواپیمایی و غول‌های این صنعت آغاز خواهد شد.

وزیر راه: ايرباس و بويينگ می آيند

 حالا با به ثمر رسیدن توافق عباس آخوندی در مورد آخرين وضعيت حضور شركت‌هاي هواپيمايي گفته: «برآورد كشور را از نياز به هواپيما به شركت‌هاي ايرباس و بويينگ ارايه كرده‌ايم. همچنين براي ورود هواپيماهايي با برد كوتاه هم با ساير شركت‌ها مذاكراتي داشته‌ايم. در صنعت هوانوردي به هيچ‌وجه مشمول تحريم نخواهيم بود و مي‌توانيم از اين تحريم كنوني خارج شويم، در اين خصوص مذاكراتي هم با شركت‌هاي سازنده هواپيما انجام شده است. بسته‌اي را با برخي شركت‌هاي هواپيمايي بزرگ خارجي مطرح كرديم تا هواپيما را به صورت اجاره به شرط تمليك وارد كشور كنيم، شركتي كه در ايران تاسيس مي‌شود مي‌تواند هواپيماها را خريداري كرده و در اختيار شركت‌هاي ايراني قرار دهد تا به اين وسيله ناوگان را نوسازي كنيم.»

وي البته در خصوص ورود هواپيماي روسي سوخو به كشور و مذاكرات با كشور روسيه افزود: «هنوز چنين هواپيمايي از سازمان هواپيمايي كشوري مجوز پرواز نگرفته است و ما هنوز خريدي را انجام نداده‌ايم اما در آينده آن را بررسي مي‌كنيم. در وضعيت فعلي با كمبود هواپيما مواجه هستيم و نوسازي و پاكسازي ناوگان هوايي را در دستور كار داريم.»

به گفته آخوندي، «يكي از موضوعات مهم اين است شركت‌هايي كه قصد دارند عمليات هوانوردي در كشور داشته باشند، يك حداقل سرمايه‌گذاري تعريف شده كه بايد رعايت كنند. همچنين شركت‌هاي بين‌المللي كه در ايران يك پايگاه ايجاد كنند، از دولت امكانات دريافت مي‌كنند. در دنيا ايرلاين‌ها كمتر هواپيماهاي ملكي دارند، معمولا نوسازي ناوگان در ايرلاين‌ها از طريق اجاره به شرط تمليك انجام مي‌شود.»

در هر حال، در طول سال‌های گذشته بسیاری از کشورها و شرکت‌های اروپایی و غربی اعلام کردند که نسبت به ورود دوباره به عرصه اقتصادی ایران بسیار مشتاق بوده و این مساله را برای اهداف اقتصادی خود مثبت می‌داند آنچه که در طول تمام این سال‌ها تحریم‌ها از آن جلوگیری کرده و این روزها احتمال کنار رفتن تمام آن محدودیت‌ها وجود دارد و باید منتظر ماند و دید بالاخره مردم ایران بعد از مدت ها هواپیمای استاندارد سوار خواهند شد یا خیر؟

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil