یکشنبه 30 تیر 1398

حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی به مناسبت کنگره عظیم حج با فراخواندن علما و نخبگان دنیای اسلام به انجام رسالت خود در برابر این حوادث تأکید کردند: اجتماع پر شکوه حج، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی و «فرصت برائت» یکی از گویاترین مناسک سیاسی است که باید مغتنم شمرده شود.
ایشان با اشاره همچنین به حادثه تلخ درگذشت تعدادی از حاجیان در مسجد الحرام و مسوولیت سنگین تأمین امنیت ضیوف الرحمان تأکید کردند: عمل به این تعهد و ادای این مسوولیت، خواسته ی قطعی ما است.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه) از سوی حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در صحرای عرفات قرائت شد، به این شرح است:
بسم اللّه الرحمن الرحیم
والحمدلله رب العالمین والصلاة والسلام علی سیّدالخلق اجمعین محمّد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و علی التابعین لهم باحسان الی یوم الدین
و سلام بر کعبه ی شریف، پایگاه توحید و مطاف مؤمنان و مهبط فرشتگان، و سلام بر مسجدالحرام و عرفات و مشعر و منی، و سلام بر دل های خاشع، و زبان های ذاکر، و چشم های به بصیرت گشوده، و اندیشه های به عبرت راه یافته؛ و سلام بر شما حج گزاران سعادتمند که توفیق لبیک گوئی به فراخوان الهی یافته و بر سر این سفره ی پر نعمت نشسته اید.
نخستین وظیفه، تامّلی در این لبیک جهانی و تاریخی و همیشگی است: انّ الحمد والنعمة لَکَ و المُلک، لا شَریک لَکَ لبیک. همه ی ستایش ها و سپاس ها از آنِ او، همه ی نعمت ها از سوی او، و همه ی مُلک و قدرت متعلق به اوست. این است نگاهی که به حج گزار، در آغازین گام این فریضه ی پر مغز و پر معنا داده می شود و ادامه ی این مناسک، هماهنگ با آن شکل می گیرد و آنگاه همچون تعلیمی ماندگار و درسی فراموش نشدنی در برابر او گذاشته و تنظیم برنامه ی زندگی بر پایه ی آن، از او خواسته می شود. فرا گرفتن این درس بزرگ و عمل به آن، همان سرچشمه ی با برکتی است که می تواند زندگی مسلمانان را طراوت و حیات و پویائی بخشد و آنان را از گرفتاری هائی که بدان دچارند ـ در این دوران و در همه ی دورانها ـ برهاند. بُت نفسانیت و کِبر و شهوت، بُت سلطه جوئی و سلطه پذیری، بت استکبار جهانی، بت تنبلی و بی مسئولیتی، و همه ی بت های خوارکننده ی جانِ گرامی انسانی، با این غریو ابراهیمی، آنگاه که از عمق دل بر آید و برنامه ی زندگی شود، شکسته خواهد شد و آزادی و عزّت و سلامت، به جای وابستگی و سختی و محنت خواهد نشست.
برادران و خواهران حج گزار، از هر ملّت و هر کشوری، در این کلمه ی حکمت آموز الهی بیندیشند و با نگاه دقیق به گرفتاری های دنیای اسلام بویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا، برای خود با توجه به ظرفیّت ها و امکانات شخصی و محیطی، وظیفه و مسئولیتی تعریف کنند و در آن بکوشند.
امروز سیاست های شرارت آمیز امریکا در این منطقه که مایه ی جنگ و خونریزی و ویرانی و آوارگی و نیز فقر و عقب ماندگی و اختلافات قومی و مذهبی است، از یک سو، و جنایت های رژیم صهیونیستی که رفتار غاصبانه در کشور فلسطین را به نهایت درجه ی شقاوت و خباثت رسانیده، و اهانت مکرّر به حریم مقدس مسجدالاقصی و لگدکوب کردن جان و مال فلسطینیان مظلوم، از سوی دیگر، مسأله ی اوّل همه ی شما مسلمانان است که باید در آن بیندیشید و تکلیف اسلامی خود را در برابر آن بشناسید. و علمای دینی و نخبگان سیاسی و فرهنگی وظیفه ئی بس سنگین تر دارند که متأسفانه غالباً مورد غفلت آنان است. علما به جای برافروختن آتش اختلافات مذهبی و سیاسیون به جای انفعال در برابر دشمن و نخبگان فرهنگی به جای سرگرمی به حاشیه ها، درد بزرگ دنیای اسلام را بشناسند و رسالت خود را که در پیشگاه عدل الهی، مسئول اَدای آنند، پذیرا گردند و از عهده ی آن برآیند. حوادث گریه آور در منطقه، در عراق و شام و یمن و بحرین، و در کرانه ی غربی و غزه و در برخی دیگر از کشورهای آسیا و آفریقا، گرفتاری های بزرگ امّت اسلامی است که سرانگشت توطئه ی استکبار جهانی را در آن باید دید و به علاج آن اندیشید. ملّت ها باید آن را از دولت های خود بخواهند و دولتها باید به مسئولیت سنگین خود وفادار باشند.
و حج و اجتماعات پرشکوه آن، برترین جایگاه ظهور و تبادل این تکلیف تاریخی است. و فرصت برائت، که باید با شرکت همه ی حج گزاران از همه جا، مغتنم شمرده شود، یکی از گویاترین مناسک سیاسی در این فریضه ی جامع الاطراف است.
امسال حادثه ی تلخ و خسارتبار مسجدالحرام کام حاجیان و ملت های آنان را تلخ کرد. درست است که درگذشتگان این حادثه که در حال نماز و طواف و عبادت به دیدار حق شتافتند، به سعادتی بزرگ دست یافته و در حریم امن و رعایت و رحمت الهی آرمیده اند انشاءالله، و این تسلائی بزرگ برای بازماندگان آنها است، ولی این نمی تواند از سنگینی مسئولیت کسانی که متعهد امنیّت ضیوف الرحمانند بکاهد. عمل به این تعهد و ادای این مسئولیت خواسته ی قطعی ما است.
والسلام علی عبادالله الصالحین
سیّد علی خامنه ای
چهارم ذی الحجة 1436 مصادف با بیست و هفتم شهریورماه 1394

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil