چهارشنبه 2 مرداد 1398

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :علی‌اصغر داداش‌پوردر جریان بازدید از پروژه‌های نوغانداری این شهرستان با تاکید بر توسعه همه‌جانبه نوغانداری اظهار کرد: صنعت نوغانداری می‌تواند منشأ اشتغال در تمام فصل‌ها باشد.

وی تبدیل پیله ابریشم به نخ در راستای تولید محصولات جانبی را مهم عنوان کرد و افزود: امسال پنج تن پیله ابریشم توسط واحدهای تبدیل پیله به نخ خریداری شده است.

داداش‌پور از تشکیل زنجیره نوغانداری در راستای تبدیل این صنعت به حوزه ارزش افزوده در کشور خبر داد و بیان کرد: محصول نهایی پیله ابریشم فرش، لباس و پوشاک است.

رئیس مرکز نوغانداری با اشاره به گرایش استفاده از ابریشم در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی، تصریح کرد: توانمندسازی نوغانداران، دانش‌افزایی و برنامه‌های آموزشی از برنامه‌های مرکز  در استان‌های مختلف است.

وی به فعالیت مجتمع علمی ـ آموزشی پسیخان در رشت اشاره کرد و گفت: برگزاری هم‌اندیشی به صورت ملی و منطقه‌ای به منظور ارتقای بهره‌وری صنعت ابریشم از برنامه‌های مجتمع مذکور است.

داداش‌پور خواستار اصلاح، نوسازی و بازسازی تلنبارهای پرورش کرم ابریشم شد و خاطرنشان کرد: اختصاص تسهیلات بانکی برای اصلاح جایگاه پرورش پیله ابریشم در رونق صنعت نوغانداری تاثیرگذار است.

رئیس مرکز نوغانداری از معرفی الگوهای جدید نوغانداری در گیلان خبر داد و یادآور شد: پرورش کرم ابریشم در فضای کنترل شده دما و رطوبت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ارائه الگوهای جدید نوغانداری در حال بررسی است، اظهار کرد: الگوی جدید نوغانداری به صورت آزمایشی در لنگرود اجرایی شده است.

داداش‌پور به امکان تولید دیگر محصولات در فصل‌های مختلف سال در مراکز پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: تولید در تمام فصل سال برای بانک‌ها توجیه اقتصادی دارد.

رئیس مرکز نوغانداری با تاکید بر استفاده از دانش و تحقیقات برای بهبود شرایط درختان توت، بیان کرد: برنامه‌های اصلاح نژاد در حوزه تخم نوغان توسط مرکز مذکور در حال انجام است.

وی به عضویت ایران در کمیسیون بین‌المللی نوغانداری اشاره کرد و گفت: 16 کشور عضو کمیسیون  هستند و می‌توان تجربه دیگر کشورها را در ایران بومی‌سازی کرد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil