چهارشنبه 26 تیر 1398

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :مرتضی طالع ماسوله در یادمان شاعر بزرگ گیلان میر احمد سید فخری‌نژاد معروف به شیون فومنی ، ضمن قدردانی از مسئولین شهرستان در توجه ویژه به فرهنگ، اظهار کرد: فرهنگ قصه‌ای پر غصه است که کمتر به آن توجه شده است.

وی شیون را یکی از ستون‌های خیمه فرهنگ دانست و افزود: شیون یک شخص در تاریخ نبود بلکه یک شخصیت و سخنگوی ادبیات گیلک بود.

طالع با بیان اینکه شیون سخن گیلک و حرف دل مردم را در قالب شعر بیان می‌کرد، متذکر شد: شیون فردوسی استان گیلان بود.

وی به جایگاه بالای عنصر فرهنگ و ادبیات ایران در تمام محافل بین‌المللی اشاره کرد و ادامه داد: اشعار شیون از بطن جامعه و بیانگر حرف مردم بوده است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور یادآور شد: علت از دست دادن زبان مراکش، تونس، مصر عدم برخورداری از ادبیات قوی می‌باشد.

وی به آغاز شکل‌گیری ادبیات گیلک در قرن سوم هجری شمسی اشاره و تصریح کرد: پس از دوران مشروطیت تحول عظیمی در ادبیات گیلگ به وجود آمد و فومن نیز نقش کلیدی را در این تحول عهده‌دار بوده است.

طالع با بیان اینکه شیون فومنی با ارائه هفت کاست تحولی عظیمی را در ادبیات گیلگ ایجاد کرد، متذکر شد: باید با تفسیر و توجه به سیرت به عمق اشعار پی برد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی کشور در پایان بر برگزاری جلساتی مبنی بر تفسیر و شناخت ادبیات شیون تاکید و اظهار کرد: شیون در حوزه‌های مختلف طنز، نقد،  سیاسی، اجتماعی عاطفی ورود کرد و کمتر شاعری اینگونه بوده است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil