یکشنبه 26 خرداد 1398

به گزارش پایگاه خبری نودادگیل؛ آغاز فعاليت گازرساني در استان به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1363 باز مي گردد كه در قالب توسعه عدالت و استفاده مردم از امكانات، گازرساني به مشتركين خانگي، تجاري و صنعتي آغاز شد و شهرهاي آستارا، منجيل، لوشان بعنوان اولين شهرهاي استان قبل از برنامه پنجساله اول از نعمت گاز بهره مند شدند. برخورداری از  گرمای گاز همواره یکی از مهم ترین خواسته های مردم بویژه روستاییان عزیز بوده و به همین سبب با روی کار آمدن دولت یازدهم در راستای تحقق بخشیدن به این خواسته مهم، حفظ و صیانت از محیط زیست، توسعه عدالت اجتماعی و ایجاد آسایش و رفاه برای تمامی اقشار جامعه، پروژه بند«ق» تبصره دو قانون بودجه سال 93  جهت گازرسانی به روستاها تعریف گردید که مورد تایید شورای اقتصاد قرار گرفت و شرکت گاز استان گیلان با توجه به دو علت ذیل در این طرح پیشگام گردید؛
*خواست و تقاضای مردم عزیز استان برای برخورداری از این نعمت الهی و همدلی و همیاری مسؤولین استانی
*پتانسیل و امکانات جغرافیایی و فنی از جمله تراکم و نزدیکی روستاها به هم و وجود خطوط تغذیه مناسب بین شهرهای استان
با برنامه ریزی صورت گرفته خوشه هائي در قالب دو فاز طراحي شد، در فاز اول تعداد 47 خوشه براي گازرساني به بيش از 707روستا با صد و 2 هزار خانوار و در فاز دوم 186روستا با20 هزار خانوار طراحي گردید و کلنگ اجرای این پروژه در تیر ماه سال 94 با حضور استاندار گیلان در روستای شیرجو پشت لاهیجان به زمین زده شد.
نتیجه اجرای این طرح عظیم، جهشی بزرگ در گازرسانی به روستاهای استان بوده به نحویکه  شرکت گاز استان را به یکی از شرکتهای برتر خدماتی در کشور تبدیل  نموده است. گازرسانی به 285 روستا در سال 94 ، گازرسانی به 270 روستا در سال 95  و بهره مندسازی 118 روستای صعب العبور و کوهستانی در سال های 96 و 97 تنها گوشه ای از اقدامات شرکت در راستای بهره مندی مردم عزیز استان از نعمت گاز در سال های اخیر بوده است.
هم اکنون و در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی همه شهرهای استان بجز ماسوله بجهت دارا بودن بافت تاریخی و یک هزار و 964 روستای استان (94.6 درصد) از نعمت گاز بهره مند می باشند و با توجه به اینکه متوسط بهره مندی خانوارهای شهری و روستایی استان به 98 درصد رسیده است، بنا بر تعریف وزارت نفت، گیلان را همانند نامش می توان استان سبز نامید.
این شرکت علاوه بر گازرسانی به خانوارهای شهری و روستایی، بیش از 73  هزار واحد تجاری و 5731 واحد صنعتی را گازدار کرده و به 96 جایگاه CNG که یک سوم سوخت ناوگان حمل و نقل  را تامین می کنند، گازرسانی نموده است. جذب بیش از یک میلیون و 50 هزار مشترک گاز طبیعی، اجرای بیش از 20 هزار کیلومتر عملیات شبکه گذاری و نصب بالغ بر 580 هزار انشعاب گاز بیانگر 35 سال تلاش بی وقفه خدمتگزاران ملت در شرکت گاز در جهت افزایش رفاه و آسایش مردمان دیار میرزا می باشد.
شرکت گاز استان گیلان هم اکنون  به پایان عملیات توسعه ای خود نزدیک شده ولی این پایان راه نیست و این شرکت هدف مهم دیگری را در دستور کار خود قرار داده و آن اجرای پروژه های کیفی متنوع در جهت ارائه خدمات پایدار و افزایش رضایتمندی مشترکین می باشد که از جمله این پروژه ها می توان به طرح قرائت و چاپ همزمان صورتحساب گاز، سامانه مکانیزه پاسخگویی به شکایات، اپلیکیشن خدمات الکترونیک گاز، اجرای سیستم مرکز پیام و اتفاقات متمرکز ، سیستم قرائت از راه دور جایگاه های CNG، بهینه سازی مصرف سوخت گرمکن های ایستگاه های تقلیل فشار گاز و ... اشاره نمود.
در پایان می توان عنوان نمود که شرکت گاز استان گیلان بلحاظ کمی و کیفی عملکرد مناسبی را در طول حیات خود، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به نمایش درآورده است و شاهد این مدعا در حوزه کمی، گازرسانی به 1964 روستا و افزایش درصد برخورداری گاز خانوارهای روستایی به 94.6 درصد و در حوزه کیفی، دریافت تندیس 5 ستاره در جشنواره سرآمدی و بهبود شرکت ملی گاز ایران و صنعت نفت، دریافت تندیس زرین خدمات سبز بعنوان تنها واحد خدماتی برگزیده در کل کشور و کسب رتبه برتر در زمینه رعايت حقوق مصرف كنندگان می باشد. امید است با یاری خداوند و همراهی همه مشترکین عزیز و مسئولین خدمتگزار در اشاعه فرهنگ مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی، ضمن استفاده از این نعمت الهی برای سالیان متمادی آن را برای نسل های بعدی نیز حفظ نمائیم.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil