یکشنبه 30 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :محمدعلی نجفی در پایان نشست هماهنگی اتصال راه آهن ایران به آذربایجان که به ریاست واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان برگزار شد ،افزود : براساس پیشنهاد جمهوری آذربایجان و استقبال کشورمان، راه آهن جمهوری آذربایجان از آستارای این کشور تا دو کیلومتر داخل خاک ایران ادامه می یابد و به آستارای ایران متصل می شود.
وی اضافه کرد : همزمان با آغاز ساخت طرح امتداد راه آهن آذربایجان به ایران به طول هفت کیلومتر، ترمینال بزرگ بار و کالا در آستارای ایران نیز ساخته می شود.
استاندار گیلان با بیان اینکه تقویت روابط با کشورهای همسایه از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است ،گفت : دیدارهای سازنده و سفرهای متقابل روسای جمهور دو دولت، فعال شدن کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان و جدیت کشورمان در تکمیل راه آهن قزوین- رشت- آستارا از دلایل پیشنهاد جمهوری آذربایجان است.
وی با اشاره به این که راه آهن گیلان، کشورهای آسیایه میانه و اروپا را به اقیانوس هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین شمال کشور را به جنوب وصل می کند ، تصریح کرد : در حوزه ترانزیت حمل و نقل ، جمهوری اسلامی ایران از طریق استان گیلان محور مهم اتصال جمهوری آذربایجان و آسیای مرکزی و قفقاز به آب های آزاد است و امتداد راه آهن آستارای این کشور به آستارای ایران موجب تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو کشور و همچنین موجب اتصال ایران به اروپا از طریق راه آهن می شود.
وی تسریع در ساخت راه آهن قزوین رشت بندرانزلی آستارا را یکی از مهم ترین دستاوردهای سفر دکتر روحانی به گیلان خواند و افزود : این پروژه مهم که از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار می باشد، بهترین مسیر جهت اتصال کریدور شمال –جنوب و شرق – غرب است که خوشبختانه مورد توجه و عنایت خاص رئیس جمهوری قرار دارد و دستورات ویژه را در این خصوص صادر کرده اند.
نجفی با یادآوری این که ساخت راه آهن قزوین - رشت تا پایان سال 95 اتمام می یابد، اظهار کرد : این مسیر راه آهن به طول 165 کیلومتر برای تردد قطار مسافری با سه میلیون و 800 هزار نفر در سال با سرعت 160 کیلومتر ، قطار باری با سرعت 120 کیلومتر و جابه جایی و حمل 10 میلیون تن بار در سال طراحی شده است.
استاندار گیلان یادآور شد : این پروژه از ایستگاه رشت به دو شاخه رشت انزلی به طول 41 کیلومتر و رشت آستارا به طول 165 کیلومتر تقسیم می شود.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil