یکشنبه 26 خرداد 1398

سرهنگ " ايرج محمد‌خاني " در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، با بيان اين مطلب گفت: امروزه کاربران فضای مجازی بخش زیادی از زمان خود را براي پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند و این موضوع می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به رشد اجتماعی افراد و تغییر ساختار زندگی اجتماعی آنان وارد كند.

اين مقام انتظامي با بيان اينكه پرونده‌هاي قضائی حوزه پليس فتا در 6 ماهه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 55 درصد رشد داشته اظهار داشت: مهمترين جرائم فضای مجازی گيلان در اين مدت هتک حيثيت و نشر اکاذيب، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب‌های بانکی، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رايانه، تهدید و اخاذی و مزاحمت اینترنتی بوده است.
وی با اشاره به اینکه تلاش‌های که در راستای آموزش همگانی، اطلاع رسانی و افزایش هوشیاری عمومی در سطح جامعه انجام شده افزود: سهولت ارتکاب، پنهان ماندن مجرمان، ویژگی‌های فضای مجازی و توسعه رسانه‌های دیجیتال کاربر محور و سطح پایین آگاهی کاربران از عوامل موثر وقوع جرائم سایبری به شمار مي‌رود.
سرهنگ محمد‌خاني استفاده کاربران ایرانی از پیام رسان‌های خارجی در چند سال اخیر را زمینه‌ساز بروز آسیب‌های چون تغییر فرهنگ و افکار غربی، متزلل شدن بنیان خانواده و رشد جرائم رایانه‌ای دانست و بيان داشت: استفاده از پیام رسان‌های بومی می‌تواند ضمن کاهش این آسیب‌ها، به حفظ بنیان خانواده، گسترش فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و کاهش جرائم رایانه‌ای کمک کند.
رئيس پليس فتا استان گيلان درباره استفاده از فیلترشکن گفت: هر فیلترشکن به محض اجرا روی سیستم چندین پورت را جهت اجرای دستور باز می‌کند و همچنین هیچ کدام از شرکت‌های امنیتی، امنیت استفاده از فیلترشکن را تایید نکرده‌اند.
وی با بیان عواقب استفاده از فیلتر شکن‌ها خاطرنشان كرد: فیلترشکن‌ ترفندی است برای دسترسی کامل به اطلاعات و فایل‌ها كه امکان آلوه کردن سیستم به ویروس، امکان جمع آوری اطلاعات بانکی، دسترسی کامل به داده‌هایی که در شبکه مبادله می‌شود و قابلیت رصد لحظه به لحظه موقعیت مکانی را دارد.
رئیس پليس فتا فرماندهي انتظامي استان گيلان با تاکید بر استفاده از پیام رسان‌های داخلی از شهروندان خواست در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضاي مجازی يا پيام رسان‌هاي موبايلي مراتب را از طريق نشاني پليس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir يا ايميل اين پليس به نشاني Gfata@police.ir گزارش كنند.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil