شنبه 10 اسفند 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :اسحاق شعبانی در خصوص تکثیر و زادآوری ماهیان استخوانی در گیلان  اظهار داشت: صیادان گیلانی پارسال در فصل صید حدود سه هزار و 800 تن ماهی استخوانی از دریای خزر صید کردند؛این درحالی است که براساس شواهد حدود چهار هزار تن ماهی به‌صورت غیرقانونی و پس از پایان فصل صید و در دوره تکثیر و زادآوری این ماهیان از دریا و رودخانه ‌های گیلان صید شده که بخش زیادی از آنان ماهی مولد بوده است.

وی با اشاره به اینکه در فصل صیدی که گذشت، ماموران یگان حفاظت شیلات گیلان 423 صیاد غیرمجاز را دستگیر و به مراجعقضایی تحویل دادند، افزود: با وجود نظارت شیلات، به دلیل گسترده بودن دریا باز هم شاهد صید غیرمجاز ماهیان هستیم .

وی با بیان اینکه "تخم ماهیان استخوانی (اِشبل) از گذشته تاکنون غذای مورد علاقه گیلانی‌ها بوده است" ادامه داد: بالا بودن قیمت ماهیان مولد که اغلب دارای تخم هستند، نامساعد بودن شرایط جوی و طوفانی بودن دریا در فصل صید، سبب شده میزان صید غیرمجاز و قاچاق بیشتر از میزان صید قانونی باشد. این درحالی است که بی‌کاری هم مزید بر علت است؛ چراکه کسانی که در حاشیه ساحل و رودخانه‌های گیلان زندگی می‌کنند، اغلب بی‌کارند و صید ممر درآمدی برای آنان به شمار می‌رود.

مدیرکل شیلات گیلان آلودگی رودخانه‌ها و تالاب انزلی که مأمن بیشتر ماهیان مولد در فصل تخم‌ریزی است را یکی دیگر از موانع تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی در گیلان دانست و گفت: بیشتر فاضلاب‌هاي خانگي، صنعتي و کشاورزي گیلان در رودخانه‌ها رها شده و از آنجا به تالاب و دریا منتقل می‌شود.

شعبانی خاطرنشان کرد: آلودگی برخی از رودخانه‌های گیلان به حدی است که نه تنها در فرآیند تخم‌ریزی و زادآوری طبیعی ماهیان مولد اختلال ایجاد می‌کند بلکه حیات بچه‌ماهی‌هایی که سالم سر از تخم در می‌آورند را هم به خطر می‌اندازد. به طوری که هرساله درصد بالایی از بچه‌ماهیان بر اثر بالا بودن آلودگی رودخانه‌ها تلف می‌شوند.

وی بستر رودخانه‌ها را مکان اصلی تخم‌ریزی ماهیان استخوانی دانست و گفت: به علت برداشت بی‌رویه شن و ماسه از بستر بسیاری از رودخانه‌های گیلان، جایگاه‌های اصلی زاد‌آوری این ماهیان تخریب شده است.

مدیر کل شیلات گیلان متذکر شد: وجود مشکلات و موانع زادآوری و تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی در گیلان سبب شده شیلات گیلان از 76 سال پیش، تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی را برای احیای ذخایر این گونه‌های خزری در دستور کار خود قرار داده و هرساله میزان تکثیر مصنوعی را به تناسب نیاز افزایش دهد .

وی با بیان اینکه گیلان با تکثیر و رهاسازی سالانه 200 میلیون قطعه انواع بچه‌ماهی استخوانی، مقام اول کشور را از آن خود کرده متذکر شد: اگرچه در تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی موفق بوده‌ایم اما وزن، قد، سن بلوغ و مقاومت در مقابل بیماری‌ها در ماهی‌هایی که فرآیند تکثیرشان در فضای مصنوعی و خارج از محیط دریا و رودخانه انجام می‌شود، کاهش یافته و آسیب‌پذیرتر از بچه‌ماهیانی هستند که از طریق زاد‌آوری طبیعی به لارو و بچه‌ماهی تبدیل می‌شوند.

وی تاکید کرد: شیلات گیلان نیز برای حل این مشکلات، از امسال طرح تکثیر طبیعی در دو رودخانه خاله‌سرای تالش و خُشک‌رود چابکسر را در دست اجرا قرار داده است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil