شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن کامل پیام حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که توسط استاندار اردبیل در دهمین همایش بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی قرائت شد، به شرح زیر است:
برگزاری دهمین همایش بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی را که نشانه انگیزه مندی، سخت کوشی و ژرف اندیشی استادان و پژوهشگران گرانسنگ ایرانی و غیرایرانی است، به همه دست اندرکاران و شرکت کنندگان صمیمانه تبریک می گویم.
زبان فارسی اگر دلبردگان و دلدادگان فراوان در سراسر جهان دارد، به خاطر زایندگی ها و توانمندی های تاریخی آن است.
ظرفیت هایی که درگستره جغرافیای جهانی و در عرصه های مختلف فرهنگ، دانش و ادب انسانی انعکاس یافته است. زبان فارسی تنها حلقه وصل ما ساکنان ایران زمین نبوده و نیست، زبان تمدنی حوزه بزرگی از جهان ایرانی و اسلامی است و بر میراثی کهن و در عین حال زنده و بالنده تکیه دارد.
این وظیفه شما اندیشمندان و فرهیختگان است که چیستی و چگونگی دوام این بنای بلند زبانی، فرهنگی و تمدنی را در برابر تندبادهای حوادث گوناگون تاریخ، واکاوید و به دغدغه های کنجکاوانه دنیای معاصر پاسخی در خور دهید.
زبان محل نشو و نمای تفکر است و اگر زبانی ماندنی و زایاست، درورای آن تفکری زنده و گسترش یابنده ریشه دارد. فارسی زبان خرد ورزری، مهربانی، گفت وگو، اعتدال، اخلاق، ادب و صلح، زبان پیراستگی و درست گویی است. گواهان صادق این سخن متون ماندگار بی شماری هستند که به نظم و یا نثر هنوز برای انسان امروز پیام های جدید دینی، سیاسی، فلسفی، عرفانی، اخلاقی و ادبی دارند.
زبان فارسی که آیینه تمام نمای اندیشه و فرهنگ ایرانی است؛ تاریخ شهادت می دهد که هرگز در دنیای بسته محبوس نمانده و همیشه آماده گفت وگو و داد و ستد با زبان ها و فرهنگ های دیگر بوده است.
زبان فارسی با برخورداری از جوهره ای اصیل همراه قدرت جذب و هضم و ترکیب زبان های دیگر از زبان هایی کهن تا زبان های عربی، هندی، ترکی وحتی زبان های جدید را داشته و دارد و همین توانایی زبانی است که حکایت از توانایی اندیشه و فرهنگ زنده ایرانی و اسلامی دارد.
وظیفه خود می دانم که به نام دولت جمهوری اسلامی ایران از تلاش ارجمند و فروتنانه شما استادان و محققان گرانقدر که در این غوغای چیرگی صدای مرگ و خشونت و جنگ در جهان به شناخت ترویج زبانی پرداخته اید، که حاصل آن توجه به زیبایی های زندگی، مدارا و گفت وگوست، تقدیر کنم.
کار شما بزرگان پاسخ به یک نیاز واقعی جهان، منطقه و جامعه یعنی نیاز به خرد، نیاز به مهربانی و نیاز به ادب است و همه اینها آموزه هایی است که از زبان فارسی و توان آن برمی آید. دوام کار و ثبات قدم شما در راه برآوردن این نیاز، ستودنی است. همچنان پرتلاش و پایدار باشید.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil