یکشنبه 26 خرداد 1398

یا من اسمه دواء و ذكره شفاء،اول شهریورماه هر سال،به مناسبت بزرگداشت ابن سینا،حکیم و پزشک سرآمد روزگاران،روز پزشک نامگذاری شده است؛همان پزشکی که به اعتراف همه عالمان شرقی و غربی، در ردیف بزرگ ترین دانشمندان تمام دوره های تاریخی این کره خاکی قرار دارد.

همزمان با زاد روز بوعلی سینا در ایران، به پاس تألیفات و خدمات وی، به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نامگذاری شده‌است. در کشورهای دیگر، روزهای دیگری، باتوجه به رویدادهای محلی برای این مناسبت در نظرگرفته شده‌اند.

ابوعلی سینا، نه تنها یکی از بزرگ ترین فیلسوفان جهان، بلکه یکی از برجسته ترین چهره های تاریخ پزشکی در همه دوران هاست. مهم ترین اثر وی در پزشکی، کتاب قانون است که آن را پیش از سال 406 هجری قمری، یعنی در حدود 35 سالگی تألیف کرده است. این کتاب طی چندین سده، چه در سرزمین های اسلامی و چه در اروپای سده های میانه، همه کتاب های دیگر را در سایه خود نهاده بود.

«پزشک» سزاوار تکریم و قدر است با افتخار، ارزش علمی و انسانی این فرشتگان بی بال را پاس می داریم، «پزشک» با شوق و رنج می آموزد تا رنج انسان را به شوق و آرامش برساند، حضورشان اشارتی است پیامبرانه، شاید دردمندی به دستان سپیدپوشان مهربان دخیل بسته باشد تا وسیله ای باشید برای درمان دردهایشان.

خداوند دست هايي را که خالصانه و بی منت شفا می ‌دهند دوست دارد،روز پزشک، روز قدرشناسی از مدد این دستان مهربان و دوستدار سلامت جامعه است، پزشکان ضامن رشد و حیات جامعه، امنیت روحی بیماران و فرشتگان نجاتی هستند که درد جسم را با روح بلندشان در سایه لطف الهی دوا کنند.

ای آرامش بخشان روح و جان و تن! آنگاه که دردمندی سلامت خود را بازیابد آنگاه که دستی به نشانه شکر به آسمان بلند شود ملائک شما را می ستایند که دست پرمهر خدا را به گرمی می فشارید تا سکوتی باشید برای فریاد بلند دردهای بیماران.

جامعه پزشکی ما از مشکلات عدیده ای رنج می برد،خوب و بد در میان همه اقشار جامعه وجود دارد این روزها که زیرمیزی در تمامی رده های اجتماعی موج می زند، هستند پزشکانی که «زیرمیزی» خدمت می کنند کادر درمانی که زندگی آرام خانوادگی و اجتماعی در بهترین نقاط شهر را کنارمی گذارند و با حضور در مناطق دوردست و صعب العبور حیدری و زینبی خدمت می کنند تا دردهایی را التیام بخشند که پاسخش لبخندی است شیرین از جنس خدا.

یکم شهریور ماه سالروز ولادت بزرگ دانشمند و طبیب برجسته نامدار ایرانی جهان اسلام، شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشک بر تمامی طبیبان فرزانه و جامعه پزشکی تلاشگر ایران اسلامی خجسته باد.

 

ایسنا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil