جمعه 3 خرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : علی ربیعی صبح جمعه در جلسه هم اندیشی و بررسی راهکار برای رفع چالش های فرش دستباف و صنایع دستی گیلان در رشت افزود: این موضوع، بازار مناسبی را در حوزه یادشده فراهم می کند بنابراین نیاز است از این پس، نگاه عمیقی به این نوع از اشتغال صورت گیرد.
وی اظهار کرد: حضور گردشگران خارجی در کشور، تا حدودی توسعه یافته و بر همین اساس؛ یکی از کارهای دوران پسا تحریم، توسعه صنعت حمل و نقل و گردشگری است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی یکی از مهمترین مسایل پیش رو و دل مشغولی های دولت را موضوع بیکاری ، کار و اشتغال دانست و تصریح کرد: سیاست های متعددی همچون اشتغال بر اساس سرمایه گذاری ، توجه و تقویت ظرفیت های خالی و همینطور واحدهای 80 تا صدردرصد تکمیل شده ، اشتغال مطابق با نیاز و ... در حال پیگیری و انجام است.
به گفته ربیعی؛ یکی از بحث های جدی در شورای اشتغال ، توجه به مشاغل خرد است بنابراین جهت گیری ها به سمتی است که مشاغل غیر رسمی، رسمی شوند.
وی ادامه داد: متاسفانه ارزش های فرهنگی در حوزه یادشده، کمتر مورد توجه قرار می گیرد بنابراین در ذیل شورای عالی اشتغال، یک کارگروه برای صنایع دستی پیش بینی شده تا روند انجام کارها در این حوزه تسهیل شود.
وی اظهار کرد: صندوق توسعه ملی تنها برای پروژه های بزرگ نباید سامان یابد بلکه پروژه های خرد نیز از این طریق نیاز به سامان دارد.
ربیعی ضمن اعلام حمایت از بخش آموزش در حوزه صنایع دستی عنوان کرد: در زمان حاضر 50 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فرش گیلان اختصاص می یابد .
وی تاکید کرد: اقلیم منطقه ای، باید در فرش و صنایع دستی هر منطقه تجلی یابد و در حوزه طراحی های نوین نباید اجازه داد اصالت، رنگ ببازد.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین بر برندسازی ، رعایت استاندارد ، احیای بازارهای از دست رفته ، کاربردی نمودن صنایع دستی و مالکیت معنوی در این حوزه تاکید کرد.
وی در زمینه بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز گفت: متاسفانه افراد زیادی از بیمه شدگان از خانواده هنرمندان صنایع دستی نبودند که می بایست این راستی آزمایی صورت می گرفت.
ربیعی ادامه داد: هیچ یک از هنرمندان بیمه شده از پوشش خارج نشده اند اما به دلیل تامین اعتبار این بخش از محل هدفمندسازی یارانه ها، فعلا تعهد می دهیم افراد قبلی حفظ شوند.
از 90 رشته صنایع دستی گیلان، 71 رشته فعال است و تاکنون شش هزار و 298 هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.
رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، کدوی منقوش ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی، قلاب بافی و ...برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی که عصر چهارشنبه گذشته وارد گیلان شده؛ از چند واحد صنعتی استان بازدید کرد.
پیش از ظهر دیروز (پنجشنبه) نیز خط تولید پنیر uf 400 و پنیر حلب شرکت پگاه گیلان در رشت با حضور علی ربیعی افتتاح شد. وی همچنین در جمع قشرهای مختلف مردم لاهیجان اعم از کارگران، تشکل های تعاونی، صنفی، کارفرمایی حضور یافت و با آنان گفت وگو کرد. عملیات اجرایی ساخت مجموعه فرهنگی - ورزشی کارگران شهرستان رودسر در شرق استان گیلان نیز عصر پنجشنبه با حضور علی ربیعی آغاز شد.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی همچنین عصر دیروز (پنجشنبه) در مراسم گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین در شهرستان آستانه اشرفیه حضور یافت.
شورای اداری استان گیلان نیز پنجشنبه شب با حضور علی ربیعی برگزار شد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil