سه شنبه 1 مرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : زهرا بدن آرا در مراسم افتتاح کتابخانه میرزا کوچک سلیمانداراب که امروز همزمان با دهه مبارک فجر افتتاح شد، اظهار کرد: افتتاح کتابخانه های بستر جدیدی برای افزایش فرهنگ و توسعه جامعه فراهم می کند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با بیان اینکه ترویج فرهنگ مطالعه خودآگاهی را افزایش می دهد، افزود: افزایش خودآگاهی ارتقای دانایی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه افزایش دانش و آگاهی، جامعه را از وابستگی به غرب بی نیاز می کند، تصریح کرد: اگر جامعه ای به بیگانگان نیازمند شد باید وضعیت کتابخانه ها در آن جامعه مورد بررسی قرار گیرد که بی شک مورد کم لطفی و بی مهری واقع شده است.

بدن آرا با بیان اینکه هر گاه بخواهند هویت تاریخی، ملی و مذهبی کشوری را نابود کنند ابتدا کتابخانه های آن سرزمین را به آتش می کشند، تاکید کرد: کتابخانه های عمومی در برابر سایر انواع کتابخانه ها مستثنی هستند و در صف اول ارتباط با آحاد جامعه و بدون تمایز میان آنان قرار دارند.

  سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان ادامه داد: در جوامع مدرن شکاف بین ملت و دولت را با ایجاد قلمرو عمومی کم می کنند و به ارائه خدمت می پردازند؛ لذا به این مهم باید نه تنها فقط از طرف نهادهای فرهنگی بلکه از طرف مسئولین، خیرین و دستگاه های متولی توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه ها باید در جهت ارزش و هویت خود، جامعه هدف خود را بشناسند و برنامه های راهبردی داشته باشند، گفت: کتابخانه ها باید با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.

بدن آرا تصریح کرد: کتابخانه عمومی میرزا کوچک جنگلی سلیمانداراب رشت در زمینی به مساحت 751متر مربع با زیربنای 630 متر در سه طبقه و دارای اسکلت بتنی طراحی و از محل اعتبارات بافت های فرسوده احداث شده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان تاکید کرد: احداث این کتابخانه از خرداد سال 93 آغاز شد و در کمتر از 19 ماه با هدف توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی بافت فرسوده شهری با اعتباری به مبلغ 10 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

وی افزود: این کتابخانه شامل بخش های مخزن، امنت و مشاوره کتاب، بخش مستقل کودک ، سالن مطالعه برادران و خواهران، بخش مرجع و نشریات، بخش امانت اینترنتی و بخش فعالیت های جنبی می باشد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان ارائه همزمان خدمات در سالن های مطالعه مجزای خواهران و برادران را از امکاناتی عنوان کرد که برای نخستین بار در کتابخانه های عمومی شهرستان رشت انجام گرفته است.

وی دارابودن شرایط محیطی بسیار خوب و استفاده از کتابداران فعال و مجرب را از دیگر ویژگی های کتابخانه عمومی جدیدالتاسیس میرزاکوچک چنگلی عنوان کرد و گفت: استفاده از بخش منابع بروز شامل رده های موضوعی مختلف و نشریات معتبر برای اعضا نیز از دیگر ویژگی های این کتابخانه بشمار می رود.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil