سه شنبه 25 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : سهراب عاقبتی، مدیر کل دامپزشکی گیلان با اشاره به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گیلان اظهار کرد: این بیماری در هفت شهرستان گیلان گزارش شده است.

وی با بیان اینکه نخستین کانون بیماری یکی از روستاهای صومعه‌سرا بوده است، افزود: همکاری مردم با دامپزشکی برای معدوم سازی پرندگان آلوده بسیار ایده‌آل بوده و از مردم می‌خواهیم در زمان معدوم‌سازی پرندگان را جابه‌جا نکنند و شاهد پخش آن در استان نباشیم و به‌زودی غرامت طیور معدوم‌شده در روستاها پرداخت می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی گیلان با تأکید بر اینکه تا زمانی که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در این استان وجود دارد عرضه زنده آنها در این استان ممنوع است، تصریح کرد: با همکاری محیط زیست مراقبت فعال از تالاب‌های استان وجود دارد.

وی با اشاره به نگرانی مردم از خرید مرغ‌های صنعتی، خاطرنشان کرد: مردم با خیال راحت از مرغ‌های صنعتی و فرآورده‌های دامی که از مسیر دامپزشکی نظارت‌های لازم صورت گرفته، مصرف کنند و به هیچ عنوان مرغ‌ و ماکیان زنده را خریداری نکنند و تخم‌مرغ‌های صنعتی را هم کاملاً پخته مصرف کنند.

عاقبتی با تصریح بر اینکه کشتار دام و طیور در معابر و کنار بازارهای محلی به هیچ عنوان مورد تأیید دامپزشکی نیست، گفت: محل کشتار تنها در کشتارگاه‌های صنعتی انجام می‌شود و به غیر از آن مجاز نیست.

وی به عرضه مرغ‌های محلی و اردک و غاز در بازارهای محلی اشاره کرد و یادآور شد: تا زمانی که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گیلان شیوع دارد خرید و فروش پرندگان بومی و محلی ممنوع بوده و این سبک عرضه را توصیه نمی‌کنیم.

مدیر کل دامپزشکی گیلان از شهرداری‌های شهرهای مختلف استان خواست تا در زمینه عرضه طیور زنده در بازارها همکاری‌های لازم را با دامپزشکی داشته باشند. فارس

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil