سه شنبه 25 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : جعفر میرزایی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل اظهار کرد: پنجشنبه هفته گذشته پس از دریافت گزارش های مردمی مبنی بر مشاهده لاشه دریده شده یک پلنگ نابالع در منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک، با حضور در منطقه و مشاهده آناتومی و کالبدشکافی لاشه، مشخص شد که این توله پلنگ به دلیل تجاوز به قلمرو پلنگی دیگر، طعمه قرار گرفته و کشته شده است.

وی افزود: هر پلنگ بالغ به محدوده مشخصی به عنوان قلمرو نیاز دارد و نسبت به حفاظت و حراست از آن بسیار حساس است و ورود این پلنگ کم تجربه و نابالغ به قلمرو پلنگ بالغ، موجب مرگ و خورده شدن وی شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل با اشاره به نقش پلنگ در بوم‌شناسی ادامه داد: پلنگ تنها گربه سان باقی مانده جنگلهای هیرکانی محسوب می شود که نسل آن به دلیل تجاوز انسان به زیستگاه این جانور ، در معرض خطر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با کاهش نسل این جانور با ارزش، زنگ خطر برای طبیعت و جنگل به صدا درآمده است و باید همگان برای حمایت از آن کمک کنند.

میرزایی گفت: شمار این گونه پلنگ در جنگلهای شکار ممنوع دیلمان و درفک اندک است و با کاهش آن، تعداد گراز که پلنگ کنترل کننده طبیعی آن بشمار می رود، در منطقه افزایش یافته و مشکلاتی برای مزارع حاشیه جنگلها ایجاد کرده است.

وی از تمامی مردم خواست برای حفاظت از جانوران حمایت شده بویژه پلنگ در صورت مشاهده هرگونه موردی، این اداره را از طریق شماره تلفن 42322089 در جریان بگذارند و همکاری های لازم را انجام دهند. ایرنا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil