سه شنبه 1 مرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : کیوان محمدی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به حاضران تسلیت گفت و افزود: قطعاً فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی برای رهبری معظم انقلاب بیش از همه دردآور بود، زیرا پایانی بود بر یک دوستی و رفاقت تقریباً شصت ساله.

کیوان محمدی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی اسوه و اسطوره انقلاب و صبر و وفاداری به امام و رهبری بود ادامه داد: روح بزرگ او آنچنان عظیم و باشکوه بود که دوستان و حتی منتقدان در کنار او احساس آرامش و امید می‌کردند و مخالفانش در مقابل عظمت شخصیت هاشمی خود را کوچک می یافتند . به همین دلیل در واقع با فرافکنی، ناسزاگویی و تهمت، عقده های حقارت فرو خورده خود را التیام می بخشیدند. حضور کم نظیر مردم در بدرقه او به سرای باقی، بیانگر مهر تایید و تاکید بر راه اوست. امیدواریم که با اتحاد همه ملت زیر سایه رهبر معظم انقلاب با همدلی، همفکری و همگامی در راه عقلانیت و اعتدال و تحقق آرمان های بلند امام راحل گام برداریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان در بخش دیگر از سخنان خود به توصیف بودجه پیشنهادی سال 96 پرداخت و گفت: لایحه بودجه سال 96 به صورت پیشنهادی به مجلس ارائه شده است و طرح و بحث آن بدون اطلاعات کافی و بررسی کارشناسی در مجامع و رسانه های عمومی مشکلی را حل نمی‌کند بلکه در سال پایانی دولت موجب سوءاستفاده جریانات پوپولیستی، ابهام در قشر متوسط و نگرانی در توده مردم می شود.

وی تصریح کرد: بودجه‌ریزی کشور مبتنی بر فرمول‌های پیچیده آمار و ریاضی است و ساده‌سازی آن مقدور و میسر نیست.

محمدی در توصیف بودجه پیشنهادی 96 گفت: بودجه سال 96 در حدود 1،085،000 میلیارد تومان است که تقریبا 70 درصد آن در اختیار شرکت‌های دولتی، بانک ها و موسسات غیرانتفاعی است و 30 درصد به عنوان بودجه عمومی در اختیار دولت است.

وی خاطرنشان کرد: بودجه عمومی دولت با درآمدها و سایر منابع در حدود 350،000 میلیارد تومان است که 82 درصد هزینه‌ای (287،000 میلیارد تومان) و 18 درصد آن تملک یا عمرانی (63،000 میلیارد تومان) است. از 287،000 میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای 96.9 درصد ملی و 3.1 درصد (یعنی 8،822 میلیارد تومان) استانی است و از 63،000 میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور 87.2 درصد ملّی و 12.8 درصد استانی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان گفت: در غایت بودجه استان‌ها معادل معادل 4.8 درصد بودجه عمومی دولت است و عموماً بحث مدیران استانی و فراز و فرودها در خصوص این سهم اندک است و درحالیکه توسعه استان‌ها بیشتر منوط به جذب بودجه از 95.2 درصد یعنی سهم عمده بودجه است و همه مدیران و نمایندگان محترم باید به دنبال جذب آن باشند.

محمدی در خصوص افزایش بودجه هزینه‌ای بعضی از استان‌ها گفت: این تغییرات مربوط به جذب نیروهایی است که در آزمون استخدامی سال های 90 به بعد موفق شده‌اند یا ناظران گندم، و یا خروج بازنشستگان در سال 96 از لیست حقوقی سال 95 است. فرضاً اصفهان از نیمه دوم سال 95 به جذب استخدامی‌های 90 به بعد مبادرت کرده و خراسان شمالی یا قم بعد از گیلان (ناظران برنج) به جذب نیرو (ناظران گندم) پرداخته اند. افزایش بودجه هزینه‌ای این استان‌ها موجب افزایش میانگین کشوری شده است.

وی یادآور شد: بودجه سال 96 استان گیلان نسبت به سالجاری 16.2 درصد در بخش هزینه‌ای و حدود 14 درصد در بخش تملک دارایی و عمرانی افزایش یافته است.

محمدی در پایان از نمایندگان درخواست کرد که برای پاداش و ذخیره مرخصی بازنشستگان کشور، ردیف خاصی را پیش بینی کنند.

در ادامه معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گیلان و مدیران کل ورزش و جوانان، منابع طبیعی، آب و فاضلاب روستایی و آموزش و پرورش استان گزازش عملکرد دستگاه مربوطه خود را در اجرای ماده 27 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ارائه دادند.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil