دوشنبه 3 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : هرسال با تمام شدن دوره دبیرستان ترس و استرس کنکور به جان دانش آموزانی می افتد که به ادامه تحصیل در رشته رویای خود فکر می کنند.اما همین دلهره ها هم دیگر رنگ و بوی قدیمی شان را از دست دادند.

حالا دیگر به لطف مسئولان دانشگاهی رسیدن به چنین محیط های آموزشی به راحتی آب خوردن شده است.

هرچند با تغییرات ایجاد شده در سیستم آموزشی کشور رفتن به دانشگاه و نشستن پشت صندلی های تک نفره دیگر آرزو نیست اما طی چند سال گذشته با روی کار آمدن موسسات قانونی و غیرقانونی که آرام آرام اسمشان بر سر زبان ها افتاده و موفق به کسب مجوز شدند، تب حضور در کلاس های گاها بی نتیجه و پر مخارج کنکور ارزش بالاتری نسبت به یک دانشگاه معتبر پیدا کرده است.چرا که برخی از همین پشت کنکوری ها و خصوصا والدین شان بعد از پرداخت شهریه های نجومی این قبیل کلاس ها ،نتیجه مناسب را نمیگیرند و به جای قبول اشتباه خود ،سطح توانایی و هوش فرزندانشان را به جای تبحرو آموزش اشتباه استاد یا موسسه مورد هدف قرار میدهند و برای سرپوش گذاشتن بر ناآگاهی خود باز هم برای تحقق آرزویشان به یک دانشگاه معمولی و عموما سطح پایین می روند تا به قول خودشان سرو صدایش را در نیاورند!

موسسه معتبر را در سایت آموزش و پرورش پیدا کنید!

مسعود ثقفی، رئیس اداره روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران در سال 94،پیرامون این موضوع به خبرگزاری آنا گفته است: «در سایت آموزش و پرورش شهر تهران اسامی تمامی آموزشگاه‌هایی که آموزش و پرورش تاکید کرده به تفکیک منطقه و نوع فعالیتشان قابل رویت است. به تمامی آموزشگاه‌هایی که با مجوز آموزش و پرورش مشغول به فعالیت هستند قیمت کلاس‌ها ابلاغ شده است و باید در داخل موسسه تمامی شهریه‌ها در معرض دید مراجعه‌کنندگان قرار گیرد».

طبق اظهارات ثقفی این آموزشگاه ها اجازه تشکیل کلاس های مختلط را ندارند و اگر تخلفی در زمینه دریافت شهریه‌ها از طرف آموزشگاه‌ها صورت گیرد با توجه به نوع تخلف با آنها برخورد قانونی می‌شود که این برخورد الزاما پلمپ نیست. برخی تخلفات شامل جریمه می‌شود اما اگر تخلفات صورت گرفته سنگین باشد در آن زمان مجوز این موسسات لغو می‌شود و کسی که یک بار مجوزش لغو شده دیگر نمی‌تواند درخواست مجوز کند.»

مهدی بهلولی، کارشناس آموزش و پرورش هم درباره کلاس های کنکور به مشرق نیوز گفته بود: دو دسته کلاس کنکور برگزار می‌شود، یک دسته کلاس‌های کنکور مدارس دولتی و غیردولتی و یک دسته کلاس‌های موسسات و اساتید کنکور که با توجه به این موضوع نرخ کلاس‌ها متفاوت می‌شود. وشهریه‌های اما مدارس دولتی با توجه به بودجه، چانه زنی خانواده‌ها و منطقه آموزشی از مدارس غیردولتی پایین تر است، درحالی که موسسات و اساتید کنکور به تبع شهریه بیشتری دریافت می‌کنند.

بهلولی به خلا نظام آموزشی اشاره کرده و'گفته : خلا نظام آموزشی در دبیرستان به اشتباه بودن برگزاری آزمون کنکور بر می‌گردد. نظام آموزشی اهداف فراگیری از جمله سلامت جسمی و روحی، پرورش ذهنی و اخلاقی دانش‌آموزان و آشنا کردن آنان با حقوق شهروندی دارد، اما متاسفانه از اهداف خود فاصله گرفته و موضوع کنکور را برجسته کرده است.

نسخه پیچی مجلسی ها به کجا رسید؟

البته طی یکی دوسال اخیر مجلس هم برای حل معضل کنکور نسخه هایی پیچید تا از سال 94 به تدریج تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی افزایش یابد.

علاوه براین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، موادی از این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

بر اساس ماده 6 این قانون، سهمیه امتیازات مصوب مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها، به قوت خود باقی می‌ماند. ماده 6 این طرح با 165 رای موافق، هشت رای مخالف و هفت رای ممتنع از 240 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

با این حال اما اسب مرادسودجویان برای سواستفاد از وضعیت آموزشی کشور همچنان میتازد و با وجود تمام قانون های حذف و یا اضافه شده برای کنکور باز هم باید شاهد به دنیا آمدن موسسات جدید با اهدافی باشیم که درحد یک شعار باقی خواهد ماند.

 

 

دانا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil