سه شنبه 25 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : همایش بررسی راهکارهای پیشگیری از علل شایع نابینایی و کم بینایی در کنفرانس علمی جراحان و متخصصان چشم با مشارکت انجمن معلولین بینایی گیلان و بیمارستان قایم(عج) در رشت برگزار شد.

دکتر محمد ساری محمدلی، فوق تخصص قرنیه و سگمان قدامی در این همایش با اشاره به مهمترین و شایع ترین علل بروز کم بینایی و نابینایی در جوامع توسعه یافته و کمتر توسعه یافته افزود: بر طبق آمار رسمی و تحقیقات انجام شده در هر ثانیه یک نفر و در هر دقیقه نیز یک کودک در دنیا نابینا می شود.

وی انواع بیماری چشمی کاتاراکت یا همان آب مروارید را از مهمترین علل شایع نابینایی در جهان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه این بیماری چشمی در مقایسه با دیگر علل نابینایی با سهولت بیشتری قابل پیشگیری است.

وی گلوکوم٬ تنبلی چشم و انحرافات چشمی دیابت و افزایش وزن را از دیگر مهمترین علل شایع بروز نابینایی عنوان کرد و ادامه داد: با تشخیص و درمان به هنگام موارد نابینایی کاهش می یابد.

دکتر مهرافزا، فوق تخصص زنان و زایمان و ناباروری نیز در همایش به بررسی رابطه بین دیابت در بروز نابینایی و کم بینایی در نوزادان و مادران پرداخت و افزود: در حال حاضر و با امکانات بروز و مراقبت های ویژه از بروز نابینایی در نوزادان نارس با وزن کم پیشگیری می شود.

در این همایش علمی دکتر رضا قنبرپور ٬ دکتر حمید رضا قلیانچی ٬ دکتر رسول صبوری نژاد ، دکتر عبدالرضا مدقالچی ، دکتر مهریار موثقی و دکتر محمد سعید سعیدپور ضمن  ارایه کنفرانس پنل در زمینه بیماریهای مختلف : عدسی چشم ٬ مشکلات قرنیه و فلوشیپ ms ، بیماریهایی نورولوژیک و پیشگیری از نابینایی ، به پرسش و پاسخ و بحث و تبادل نظر پرداختند

محمدحسن عاقل منش، عضو هیت مدیره انجمن معلولین بینایی گیلان نیز در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از تیم جراحان و پزشکان بیمارستان قائم(عج) در ارایه مباحث پیشگیرانه در زمینه نابینایی گفت: آگاهی سازی احاد مردم و عموم شهروندان از علل بروز نابینایی و پیشگیری و درمان به هنگام، در جهت کاهش معلولیت نابینایی یکی از اهداف مهم این انجمن است که همراه با دیگر اهداف حمایتی خود در راستای ارایه خدمات رفاهی، آموزشی و درمانی به معلولان بینایی استان دنبال می کند.

وی برنامه ریزی در جهت استمرار برگزاری اینگونه کنفرانس های علمی که قابل بهره مندی برای عموم مردم باشد را یکی از نتایج ارزشمند این همایش عنوان کرد.

احمد ممتازی، مدیرعامل انجمن معلولان بینایی استان نیز در این همایش گفت: این انجمن از سال ۸۲ در استان فعالیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون ۸۵۰ نفر از معلولان بینایی استان از خدمات این انجمن در زمینه های آموزشی٬ فرهنگی ورزشی و درمانی بهره مند می شوند.

در این همایش علمی دکتر رضا قنبرپور٬ دکتر حمید رضا قلیانچی٬ دکتر رسول صبوری نژاد، دکتر عبدالرضا مدقالچی، دکتر مهریار موثقی و دکتر محمد سعید سعیدپور ضمن ارایه کنفرانس پنل در زمینه بیماری های مختلف عدسی چشم٬ مشکلات قرنیه و فلوشیپ ام اس، بیماری هایی نورولوژیک و پیشگیری از نابینایی، به پرسش و پاسخ و بحث و تبادل نظر پرداختند.

تفاهم در جهت ارایه خدمات پیشگیری از نابینایی و ویزیت رایگان اقشار نیازمند در زمینه بیماری های چشمی یکی دیگر از دستاورد های است در این کنفرانس علمی که با اعلام آمادگی جمعی از پزشکان حاضر در کنفرانس به آن دست یافته ایم.

در بخش پایانی این برنامه هنرمند روشندل میلاد قربانی به اجرای زنده دو سرود پرداخت که مورد تحسین همگان قرار گرفت و از سوی انجمن معلولین بینایی با اهدای لوح سپاس از پزشکان متخصص و حامیان برگزاری این کنفرانس تشکر و قدردانی به عمل آمد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil