شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس برنامه و بودجه شب گذشته در برنامه نگاه یک صداوسیما از اختصاص 10 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 96 برای چهار موضوع محیط زیست، آب و فاضلاب، حمل‌ونقل به خصوص توسعه شبکه ریلی و اشتغال خبر داد و اظهار داشت:‌ در لایحه سال آتی اعتبارات مناسبی برای مقابله با پدیده ریزگردها و هیبریدی کردن خودروها تخصیص دادیم که ان‌شاءالله با اجرایی شدن آنها مردم دیگر شاهد همچنین هوایی در برخی شهرها نباشند.

نوبخت درباره انتظار خود از تصویب لایحه بودجه 96 توسط مجلس گفت:‌امیدوارم لایحه بودجه 96 با کمترین تغییر توسط مجلس بسته شود.

وی درباره اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی نسبت به ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها در اجرای برنامه‌های این ستاد تصریح کرد: چند جلسه‌ای است که ستاد دستگاه به دستگاه دعوت می‌کند و از تک‌تک آنها گزارش‌گیری می‌کند و با توجه به شاخص‌های تبیین شده اقدامات و عملکرد آنها را ارزیابی می‌کند.

سخنگوی دولت درباره فعال‌سازی واحدها نیمه فعال تولیدی گفت: تاکنون حدود 17 هزار واحد تولیدی نیمه‌فعال با دریافت حدود 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات فعال شده‌اند که آمار تعداد هر کدام از این واحدها و میزان تسهیلاتی که در هر استان به آنها پرداخت شده وجود دارد.

با پدیده بیکاری تحصیل کردگان رو به رو هستیم/ هموطنان‌ بعضاً چندین شغل هم دارند باز هم زندگی‌شان نمی‌چرخد

نوبخت با بیان اینکه اکنون با افزایش نرخ مشارکت در حوزه اشتغال مواجه هستیم، گفت: جمعیت ما تا سن 10 سال جمعیتی غیرفعال و مولد یا غیرکار می‌دانیم. از 10 سال به بالا تا حدود 65 سال را جمعیت در سن کار می‌دانیم. این جمعیت که در سن کار هستند همگی جویای کار نیستند زیرا برخی از آنها جویای کار هستند و برخی دیگر در حال تحصیلند و یا برخی دیگر به دلیل شرایطی که دارند جویای کار نیستند. بنابراین ما به کسانی که در سن کار بوده و جویای کار هستند جمعیت فعال می‌گوییم و آنهایی که در سن کارند اما جویای کار نیستند جمعیت غیرفعال می‌دانیم.

وی افزود: جمعیت فعالی که جویای کار هستند همه آنها کار پیدا نمی‌کنند. از سوی دیگر آن تعدادی که کار پیدا می‌کنند شاغل محسوب می‌شوند و مابقی که کاری پیدا نمی‌کنند بیکار محسوب می‌شوند. آن مقدار بیکارها اگر به جمعیت فعال تقسیم شوند نرخ بیکاری به دست می‌آید که البته این را باید ضربدر 100 کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما الان با یک پدیده‌ای مواجه هستیم که جمعیت فعال‌مان رو به افزایش است به طوری که در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر جدید وارد بازار کار شدند یعنی به جمعیت‌ فعال‌مان اضافه شدند که توانستیم حدود 700 تا 750 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم که این عدد نسبت به گذشته که معمولاً میزان اشتغال زیر 500 یا 300 هزار نفر در برنامه قبل بود رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد اما آن مقداری که وارد بازار کار شدند بسیار بیشتر از این 750 هزار نفر هستند.

نوبخت تاکید کرد: بنابراین ما صرفاً‌ نمی‌توانیم از طریق افزایش سرمایه‌گذاری این فرصت‌های شغلی را بیشتر کنیم لذا حتماً باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و تکمیلی داشته باشیم. برای این برنامه‌های تکمیلی براساس اقدامی که وزارت تعاون انجام داد ما احساس کردیم غیر از سرمایه‌گذاری باید پول و اعتباری هم برای این کارها و این شیوه اشتغال اختصاص دهیم که دقیقاً در همان روز یکشنبه که آقای رئیس جمهور لایحه بودجه را تحویل مجلس کردند یک طرح یک فوریتی را سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد که در اینجا باید از نمایندگان تشکر کنم که به این فوریت رأی دادند به طوری که این لایحه تصویب شود ما می‌توانیم  1.5 میلیارد دلار از منابع ارزی صندوق توسعه ملی خاص برای اشتغال تخصیص دهیم. اشتغال برای روستاها بسیار مهم است زیرا الان با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که چون شغل در روستاها فراهم نمی‌شود مهاجرت به شهر پیش می‌آید.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که آیا کارهای یک ساعت در هفته شغل محسوب می شود؟ گفت: قطعاً نخواهد بود، محاسبه نرخ بیکاری محاسبه ایران نیست بلکه محاسبه ILO سازمان بین‌المللی کار است. الان کوچک‌ترین واحد محاسبه معمولاً ساعتی است و می‌گویند ساعتی چقدر کار می‌کنید. براساس اینکه این ساعت محاسبه می‌شود سؤال می‌کنند که آیا بابت این تعداد ساعت درآمدی دارید یا خیر، که به او می‌گویند چون یک ساعت کار کرده و مزدی در ازای یک ساعت می‌گیرد او را به عنوان شاغل تلقی می‌کنند که قطعاً اینکه شغل نیست، هموطنان‌ عزیزمان بعضاً چندین شغل هم دارند باز هم زندگی‌شان نمی‌چرخد.

نوبخت ادامه داد: به هیچ وجه اینکه یک فردی یک ساعت کار کند گرچه در محاسبه اشتغال و بیکاری یک ساعت نیز محاسبه می شود اما قطعا ناکافی است.

وی تاکید کرد:‌ ما با پدیده بیکاری تحصیل کردگان رو به رو هستیم که حتما باید برای اشتغال آنها از طریق شرکت های دانش بنیان و با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به آنها کمک کنیم که به همین جهت جهت 1.5 میلیارد دلار یعنی حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان برای این کار تخصیص داده شده است.

سخنگوی دولت اضافه کرد:‌ در بودجه 96 هم هزار میلیارد تومان برای اشتغال اختصاص دادیم، که انتظارمان این است در سال حدود 900 تا 930 هزار فرصت شغل ایجاد کنیم و الان با روشی که بر اساس سرمایه گذاری ها بوده 700 تا 750 هزار فرصت شغلی ایجاد می کنیم که لازمه اما کافی نیست، این 750 هزار شغل قطعا شغلی بوده که بتواند زندگی افراد را تامین کند.

 

 

دانشجو

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil