جمعه 28 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : مراسم نودوپنجمین سالگرد شهادت روحانی مبارز میرزا کوچک جنگلی و شهدای روحانی گیلان پیش از ظهر امروز در جوار مزار این مرد بزرگ در محله سلیمان‌داراب این شهر برگزار شد.

میرزا کوچک فریاد مردم مسلمان و خسته از استبداد و تشنه آزادی ایران را از جنگل‌های سرسبز گیلان به گوش جهانیان رسانید و با پشتوانه دینی و اعتقادی خود در صراط جهاد و شهادت گام گذاشت و نهضت جنگل را در سایه پیروی از ائمه اطهار(ع) و با تاسی از اباعبدالله‌الحسین(ع) بنیانگذاری کرد و حماسه‌ای بی‌بدیل از غیرت و دلاوری مردم گیلان در مبارزه با استکبار و استبداد آفرید.

مدیر کل تبلیغات اسلامی گیلان در حاشیه مراسم مذکور با بیان اینکه میرزا کوچک روحانی آگاه به دین و مسایل روز و مجاهدی دلیر بود، افزود: میرزا کوچک شخصیت ضداستعماری داشت و در راه مبارزه با استبداد و استعمار به شهادت رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین جمال یاری، تعالیم اسلامی را در قیام میرزا کوچک تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: میرزا کوچک با بهره‌گیری از تعالیم دین اسلام و با هدف احیای حکومت دینی توانست قیام جنگل را رهبری و ساماندهی کند.

وی معرفی بهتر و بیشتر شخصیت میرزا کوچک به جامعه را امری ضروری دانست و گفت: میرزا کوچک روحانی مبارز و مسلمان بود و نباید در زمینه معرفی این شخصیت بزرگ کوتاهی شود.

این مسؤول با تصریح بر اینکه شخصیت میرزا کوچک باید به عنوان الگوی ضداستعماری برای ایرانیان معرفی شود، خاطرنشان کرد: جوانان امروز باید این شخصیت بزرگ را الگوی خود قرار دهند.

وی تحلیل درست از تاریخ نهضت جنگل را مهم خواند و یادآور شد: میرزا کوچک از مجاهدان دلیر و میهن‌پرست بود و به دلیل نفوذ فرصت‌طلبان این نهضت با شکست مواجه شد.

به گفته یاری، با بیان اینکه میرزا کوچک برای دفاع از نوامیس این مرز و بوم خود را فدای اسلام کرد، متذکر شد: میرزا کوچک مبارز وطن‌پرست است.

 

میرزا کوچک الگوی مبارزه با استکبار و استبداد

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان نیز با گرامیداشت سالروز شهادت روحانی شهید میرزا کوچک اظهار کرد: میرزا کوچک نماد غیرت و شهامت، سمبل فتوت و رشادت و الگوی مبارزه با استکبار و استبداد است.

حجت‌الاسلام مجتبی اشجری با بیان اینکه میرزا کوچک جنگلی در برابر زور و ظلم طاغوت شجاعانه ایستاد، تصریح کرد: میرزا کوچک در راه تحقق حکومت اسلامی تا آخرین نفس مبارزه کرد و مانند ستاره درخشانی در آسمان تاریخ میهن اسلامی درخشید.

وی گفت: سردار جنگل با آزادگی و شرافت خود بخشی از هویت اسلامی ملت ایران را شکل بخشید و با تقدیم هستی خود در پیمان مقدس با خداوند به ایران و ایرانی درس شهامت و غیرت داد.

گفتنی است، مردم در حاشیه مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت میرزا کوچک اطراف مزار وی جمع شدند و برای روح بلند این مرد و مبارز بزرگ فاتحه خواندند.

 

فارس

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil