شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : از ابتدای فروردین لغایت پایان آبان ماه سال 95 میزان سرمایه گذاری در منطقه به بیش از 14097میلیارد ریال رسیده است این در حالیست كه این میزان طی مدت مشابه سال قبل حدود 9328 میلیارد ریال بوده است كه نشان از رشد 51 درصدی این شاخص اقتصادی دارد.

 بنا براین گزارش از دلایل عمده افزایش میزان سرمایه گذاری در منطقه می توان به تداوم برنامه ها و سیاست هایی اشاره نمود كه سازمان از سال گذشته در جهت بهبود فضای كسب و كار و ارائه خدمات مؤثر به سرمایه گذاران از طریق ایجاد زیر ساخت ها و كاهش بروكراسی اداری در ارائه مجوزهای سرمایه گذاری در پیش گرفته بود و هم اكنون نیز این رویه با جدیت بیشتری ادامه دارد بطوریكه سرمایه گذاران داخلی و خارجی زیادی تمایل به سرمایه گذاری در این منطقه را دارند و علاوه بر آن مجموع شرکتهای ثبت شده در اداره ثبت شرکتها و مالکیت معنوی این منطقه به 278 شرکت بالغ شده است که در مقایسه با 198 شرکت ثبت شده در مدت مشابه سال گذشته حكایت از رشد 40 درصدی آن دارد.

بنابر این گزارش تعداد 241 شرکت ایرانی، 30 شرکت خارجی، 3 شعبه شرکت ایرانی و 2 شعبه شرکت خارجی بهمراه 2 موسسه در طول هشت ماهه سال 95 در منطقه آزاد انزلی ثبت شده است كه این تعداد مجموع 278 شركت ثبت شده در این منطقه را تشكیل می دهند.

حوزه فعالیت این شرکتها بازرگانی، خدماتی و تولیدی است که سرمایه اولیه اظهار شده مجموع 278 شرکت ثبتی در منطقه آزاد انزلی 999.6 میلیارد ریال اعلام شده و در عین حال شرکتهای خارجی و شعب شرکتهای خارجی که در منطقه آزاد انزلی به ثبت رسیده سرمایه اولیه خود را بالغ بر 27.2 میلیارد ریال عنوان نموده اند.

براساس این گزارش تعداد شرکتهای ثبت شده از سال 1384 یعنی سال شروع به کار سازمان منطقه آزاد انزلی تا پایان آبان ماه سال 1395، به تعداد 1801 شرکت رسیده است که از این تعداد 173 شرکت خارجی و 21 شعبه شرکت خارجی می باشند.

اعضای هیأت مدیره شرکتهای ثبت شده در منطقه آزاد انزلی دارای تابعیت کشورهای روسیه، هندوستان، آلمان، چین، پاکستان، تاجیکستان، تایلند، افغانستان، قزاقستان، تركمنستان، قرقیزستان، سوریه، کره جنوبی، انگلستان، لهستان، سوریه، امارات متحده عربی، آذربایجان، ایتالیا، عراق، اوکراین، نیجریه، ترکیه، سوئد، گرجستان و یونان می باشند که از 33 تا 100 درصد سهام شرکتهای ثبت شده را در اختیار دارند.

. معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره‌برداری انواع فعالیت‌های اقتصادی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود کالای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور به میزان ارزش افزوده از مهمترین مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی است.

گفتنی است با بهبود و رونق فضای کسب و کار منطقه همانند امکان ثبت شرکت در یک روز کاری ، اعمال مزایا و معافیتهای قانونی به سرمایه گذاران، فعالیت بورس کالای این منطقه و اقدامات صورت گرفته در زمینه تسریع در تکمیل پروژه های عمرانی و بهره برداری از طرح های زیرساختی همچون مرکز همایش های و نمایشگاهی منطقه ، حمایت های قانونی صورت گرفته در راستای توسعه صادرات واحدهای تولیدی و فعالین اقتصادی منطقه ، فعالسازی واحدهای راکد صنعتی و تجاری به همراه طرح های توسعه ای همانند مجتمع بندری کاسپین و فرصت های سرمایه گذاریهای گردشگری ،صنعتی و تجاری منطقه آزاد انزلی و اجرای سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی از جمله دلایل افزایش علاقه مندی سرمایه گذاران ایرانی و خارجی برای حضور در منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور و بهره مندی از مزایا و معافیت های قانونی آن ارزیابی می شود.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil