یکشنبه 30 تیر 1398

 

 

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : فیروز فاضلی، در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان که با محوریت مراسم سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی برگزار شد، با بیان اینکه میرزا کوچک جنگلی هویت استان گیلان است، اظهار کرد: هفت سال نهضت جنگل، پدیدآورنده یک شناسنامه برای روحانیون مبارز است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه هرچقدر بیشتر در مورد این هویت ها سخن گفته شود برای جامعه ارزشمندتر است، افزود: کارهای اجرا شده در زمینه شناخت نهضت و افکار میرزا کوچک خان کافی نیست.

وی با اشاره به لزوم بررسی همه جانبه نهضت جنگل در قالب بنیاد ملی میرزا کوچک، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ٢٠٠ عنوان کتاب در زمینه نهضت جنگل و شخصت میرزا کوچک خان منتشر شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم همگرایی نهادهای فرهنگی برای شناساندن مفاخر ملی در جامعه، خاطرنشان کرد: میرزا کوچک خان هویت دینی و مبارزه ای استان گیلان و کشور است که برگزاری گرامیداشت این روحانی مبارز، انسجام و همدلی همه متولیان فرهنگی و اجرایی را می طلبد.

فاضلی از آمادگی کامل جهت برگزاری مراسم محوری بزرگداشت ١١ آذر، سالروز شهادت میرزا کوچک خان و یادواره ١٥٠ شهید طلبه و روحانی استان خبر داد و متذکر شد: کارهای غنی و فاخر در ارتباط با معرفی و گرامیداشت میرزا کوچک خان جنگلی در استان انجام شده، اما باید این جریان، با ارائه کارهای علمی و پژوهشی توسعه یابد.

گفتنی است، میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.

با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ١٣٠٠ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ١٣٤٠ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سال ١٣٩١ ، منشأ حرکت میرزا کوچک خان را یک منشأ صددرصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود - گیلان - ایجاد کرد.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil