شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : رضا مسرور در دیدار با سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران با استقبال از حضور او در این منطقه اظهار کرد:منطقه آزاد انزلی با بهره مندی از پتانسیل های مختلف در حوزه های تجاری ، اقتصادی و گردشگری بستر مناسبی را به منظور حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کرده است.

وی با اشاره به بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین در منطقه آزاد انزلی تا پایان امسال افزود: این منطقه با ظرفیت های موجود و درحال توسعه، قادر به تامین نیازهای کشور ارمنستان درحوزه مبادلات تجاری و صادرکردن تولیدات این کشور از طریق بندرکاسپین به سایر کشورهای همسایه است.

مسرور با اظهار علاقه به توسعه همکاری ها با ارمنستان خاطر نشان کرد: آمادگی میزبانی فعالان اقتصادی ارمنستان در راستای توسعه و افزایش مراودات تجاری در منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی با معرفی صادرکنندگان و تولیدکنندگان برتر حاضر در منطقه اظهار امیدواری کرد که با حضور سفیر ارمنستان، علاوه بر افزایش مبادلات تجاری، زمینه همکاری های مشترک به منظور معرفی محصولات و سرمایه گذاری دو کشور نیز فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ساخت بزرگترین مرکز همایش ها و نمایشگاه های بین المللی شمال کشور در منطقه آزاد انزلی ، آمادگی لازم برای معرفی محصولات تجار کشور ارمنستان با برپایی نمایشگاه در منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، پیش از این نشست، با استاندار گیلان نیز دیدار و گفت وگو کرد.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.

ارزش روابط اقتصادی سالانه ایران و ارمنستان معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و سهم ارمنستان 250 هزار دلار می باشد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

 

 

 

ایرنا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil