شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل   به نقل از ایسنا گیلان 5 هزار هکتار باغ کیوی دارد دومین تولید کننده کیوی در کشور است و بیشترین باغ های گیلان در شهرستان های رودسر،تالش،آستارا و آستانه اشرفیه قرار دارد.

مهندس حبیب جهانساز گفت:پیش بینی می شود 4 هزار و 979 باغدار گیلانی امسال 130 هزار تن کیوی برداشت کنند که 10 درصد بیشتر از پارسال خواهد بود. باغداران گیلانی سال گذشته 120 هزار تن کیوی برداشت کردند.

کیوی گیلان مرغوب است

وی با اشاره به مرغوبیت کیوی تولیدی باغداران گیلانی ادامه داد:آبیاری مناسب یکی از دلائل افزایش کیفیت و بازار پسندی این محصول است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان خاطر نشان کرد:برداشت کیوی در گیلان تا اواخر آذر ادامه دارد.

حبیب جهانساز گفت:پارسال با صدور 30 هزار تن کیوی از گیلان به کشورهای روسیه،آذربایجان،ترکیه و هندوستان 45 هزار دلار ارز عاید کشور شد.

روسیه بزرگ‌ترین و آمریکا کوچک‌ترین مشتری کیوی ایرانی

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،آذربایجان،ارمنستان،ازبکستان،افغانستان،امارات،اوکراین،آمریکا،بحرین،بلژیک،پاکستان، تاجیکستان،ترکمنستان،ترکیه،مولداوی،رواندا،عراق،عمان،روسیه،قزاقستان ن ،کویت،گرجستان و هند ۲۲ مشتری کیوی ایرانی هستند.

در این میان روسیه بزرگ‌ترین مشتری کیوی و خریدار آن در بازار صادراتی ایران به‌شمار می‌رود،چرا که در شش ماهه نخست امسال این کشور با ۱۱ هزار و ۷۸۶ تن به ارزش چهار میلیون و ۶۷۰ هزار دلار خریداری کرده است و پس از آن کشورهای عراق با ۴۱۸۷ تن به ارزش دو میلیون و ۲۸۴ هزار دلار و امارات با ۱۲۷۲ تن به ارزش ۴۸۳ هزار دلار در رتبه‌های دوم و سوم بازار کیوی صادراتی ایران قرار دارند.

جالب‌تر این‌ که آمریکا نیز امسال از ایران کیوی خریداری کرده و با خرید ۳۲۰ کیلوگرم کیوی به ارزش ۳۲۰ دلار کوچک‌ترین مشتری این محصول در بازار صادراتی ایران به‌شمار می‌رود و حتی از کشورهای کوچکی چون رواندا و مولداوی خرید کمتری داشته‌اند، اما نکته جالب توجه اینجاست که آمریکا، کیوی را گران‌تر از بسیاری از کشورها از ایران خریداری کرده و تقریبا هر کیلوگرم کیوی برای آمریکایی‌ها حدودا یک دلار تمام شده است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil