سه شنبه 25 تیر 1398

 

 

 

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی، نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن کشور، در مراسم شیوه های نوین تدریس معارف دین که در سالن شهید مطهری بندر انزلی در حال برگزاری است، با تجلیل از مقام شایسته آیت الله قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان بیان کرد: بعد از رحلت آیت الله احسانبخش، نماینده فقید گیلان مقام معظم رهبری برای انتخاب تاکید زیادی بر انتخاب آیت الله قربانی داشتند که از نظر خطابه، قلم و نیز مسایل حساسی که در کشور پیش می آید بسیار آگاه و موفق هستند.

وی تجلیل از مقام  روحانیت، مبلغین دینی و به خصوص روحانیتی که اکنون از کار افتاده و خانه نشین هستند را حائز اهمیت دانست.

آیت الله محلاتی با تاکید بر اینکه اهمیت و ارزش هدایت مردم در دین عنوان وسیعی را داراست، اظهار کرد: حدیثی در باب هدایت  مردم در اهل سنت و شیعه از پیامبر اکرم صلوات الله علیه نقل شده است که به نوع مختلف تعریف می شود اما مضمونش این است که پیامبر حضرت علی علیه السلام را به اسم جلاله الله قسم می دهند که با کسی شروع به جنگ نکن مگر اینکه در ابتدا او را به اسلام و تقوای الهی دعوت کنی .

وی با بیان اینکه حضرت رسول فرمودند اگر یک مرد به دست تو هدایت شود برای تو اجرش بهتر از آنچه که خورشید بر آن طلوع می کند، است، افزود: این منسب و ماموریت در هدایت را خداوند به هرکسی نمی دهد.

آیت الله محلاتی با اشاره به نقش روحانیت در جامعه از وظیفه هدایت به عنوان یک افتخار و مدال ارزشمند یاد کرد و گفت: اگر ما چیزی نداشتیم همین یک حدیث شریف در خصوص هدایت بسیار چیزها را به ما می آموزد.

وی به شرایط و عوامل مختلفی که برای امر هدایت وجود دارد اشاره و تصریح کرد: عنایاتی که خداوند به بندگانش می دهد با واژگان مختلفی همچون بزل، رحمت، ثواب و... همراه است که اگر چه از نظر معنا متشابه هستند اما از نظر استعمال متفاوت می باشند.

آیت الله محلاتی افزود: باید زمینه و آمادگی قبلی برای هدایت یک فرد وجود داشته باشد چرا که مسئله هدایت مردم به همه کس داده نمی شود.

وی اضافه کرد: در چنین ماموریتی که الهی است باید صبر در برابر همه مشکلات، جرم ها، حق کشی ها، اهانت ها و تعدی ها و...  با یقین همراه باشد.

آیت الله محلاتی در ادامه با اشاره به رسیدن به آستانه ماه محرم، اظهار کرد: بیشترین مقامی که شهدای کربلا از خود امام حسین علیه السلام تا یاران و خانواده اش با آن همراه بودند عامل صبر، عبادت و یقین است.

وی گفت: مصیبت امام حسین علیه السلام بسیار عظیم بود و روز عاشورا وقتی کار بسیار سخت شد و طفل شش ماهه اش را رو به آسمان گرفت و فرمود خدایا تو خود شاهد باش که این امر مصیبت را در من آسان می کند که می دانم خدایی هست که ناظر این ماجراست.

آیت الله محلاتی با اشاره به بزرگی و مقام حضرت ابوالفضل علیه السلام  نیز تصریح کرد: این مقام که در زیارت نامه آنحضرت نیز آمده همه در صبر فی سبیل الله اوست.

وی در ادامه خطاب به علما و روحانیون و بزرگانی که عرصه دین و تعالیم الهی می کوشند، گفت: این منسب بزرگی است که خداوند به شما عطا کرده و باید صبر، ایمان، عبادت و یقین شما نیز در حد اعلی باشد.

گفتنی است، در ادامه این مراسم از علما، نویسندگان و مفاخر گیلانی تجلیل به عمل آمد.    

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil