یکشنبه 30 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : معصومه نیک کار، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان با بیان اینکه درک ماهیت واقعه بزرگ غدیر خم بر همگان واجب و لازم است، اظهار کرد: در تاریخ پر فراز و نشیب ادیان الهی و هرگاه که قرار بوده شریعتی نو ایجاد و از انسان عهدی تازه گرفته شود، اندیشه‌های تار و دل‌های بیمار در کمین فرصتی بوده‌اند تا مسیر درست دین و تعقل را به نفع خود به سمتی دیگر منحرف کنند.

وی با اشاره به داستان هابیل و قابیل، عهدشکنی بنی‌اسرائیل و پشت کردن آنها به هارون که به عنوان وصی موسی تعیین شده بود و گوساله‌پرستی این قوم و داستان پیامبرانی چون یحیی و ابراهیم و یعقوب، افزود: همواره دنیاطلبان به بهانه‌های مختلف سعی در به حاشیه کشاندن دین و آزار و ظلم بر پیامبران و اوصیای آنان را داشته‌اند و در این راه از هیچ دسیسه و خیانتی فروگذار نکرده‌اند لذا در آیین نورانی اسلام نیز نظیر این کوتاهی و انحراف و فریب در واقعه غدیر مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه واقعه غدیر خم در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام(ص) رخ داد و در آن علی(ع) به جانشینی آن حضرت برگزیده شد، تصریح کرد: غدیر تنها یک روز نیست، بلکه غدیر کلید خوردن تاریخ است؛ تاریخی به وسعت جهان و به عمق بشریت و انسانیت لذا انگاریدن آن به عنوان تنها یک عید و یک روز، بدون دانستن و تفکر در فلسفه آن ظلم به معنای تبليغى، اندیشمندانه و جهادی آن است. متاسفانه پس از رحلت پیامبر(ص) حقیقت غدیر با پرده جهل مورد غفلت قرار گرفته شد.

مدیر خبرگزاری ایسنا و ایکنای گیلان اضافه کرد: بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت‌سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. در این واقعه پیامبر اسلام(ص) مهم‌ترین ماموریت دوران پیامبری خود را به انجام رساند؛ ماموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‌انجامید.

نیک کار با تصریح بر اینکه پیامبر(ص) وظیفه تبلیغ و ابلاغ پیام غدیر را تا روز قیامت مهم برشمرد، عنوان کرد: اگر پس از درگذشت پیامبر به سفارش‌های روز غدیر و موارد مکرر دیگری که ایشان علی(ع) را پیشوا معرفی فرموده بود عمل کرده بودند، اسلام جهان‌گیر می‌شد و دین خدا بشریت را به راه می‌آورد و عدالت و دادگری، آفاق تا آفاق گیتی را می‌گرفت.

وی واقعه غدیر را اثبات اصل امامت و ولایت دانست و گفت: ولایت، محوری‌ترین اساس نظام اسلامی است که محدود به زمان پیامبر(ص) نبوده و در زمان غیبت امام زمان(عج)، تبعیت از ولایت فقیه امری ضروری است لذا بدون ولایت به عنوان ستون اصلی نظام جمهوری اسلامی، ادامه حرکت انقلاب اسلامی در مسیر ترسیم شده برای رساندن پرچم اسلام به دست صاحب زمان امکان‌پذیر نیست.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گیلان خاطرنشان کرد: واقعه عظیم غدیر نه ‌فقط به‌ عنوان سرآغاز یک حرکت اساسی در بنیان فکری تمدن اسلامی و یک نگاه سیاسی در اسلام است، بلکه از آن می‌توان به‌ عنوان یک برنامه‌ریزی مدون در دنیای اسلام یاد کرد. این حرکت در تمدن اسلامی به ‌گونه‌ای است که دو بحث امامت و غدیر را به هیچ‌وجه نمی‌توان فارغ از علوم و تمدن دانست.

وی با بیان اینکه حقیقت غدیر حرکت به سوی توحید و خداپرستی و قرار دادن انسان‌ها در طول تاریخ در مسیر صراط مستقیم الهی است، یادآور شد: استمرار صراط مستقیم تنها با برافراشته‌ شدن پرچم غدیر و ولایت ممکن و قابل دسترسی است، زیرا غدیر خط روشنی برای نجات بشریت دیروز و امروز از سیاهی، تاریکی و ظلمات می‌باشد لذا اهتمام ویژه به غدیر سبب عدم تکرار تاریخ ناگوار اسلام در آینده می شود.

 

 

ایسنا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil