چهارشنبه 26 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید در کتابخانه ملی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب ادامه داد: حدود ۱۱ سال است که در مشهد اجازه نداده اند هیچ کنسرتی اجرا شود و اگر می توانستیم تغییری ایجاد می کردیم بنابراین ما گفتیم به احترام مرقد مطهر حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در مشهد، فعلا با توجه به شرایطی که وجود دارد برنامه ای اجرا نخواهیم کرد.

جنتی گفت: در مصاحبه ها اعلام کردم که حتما در تمام شهرهای استان خراسان و سایر نقاط کشور، برنامه ها طبق روال معمول کنسرت های موسیقی اجرا خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: وظیفه ما این است که بر محتوا نظارت داشته باشیم و این کار را هم می کنیم چون جزو وظایف ذاتی ماست، حال اگر برخی از مشکلات گاهی با مسئولان قضایی به وجود می آید باید در سایه همکاری، همفکری و همدلی حل و فصل شود تا مشکلی پیش نیاید.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ادعای خسارت عوامل فیلم رستاخیز افزود: ما درباره این فیلم پاسخ و توضیحات لازم را داده ایم و مسائل مطرح شده در حد ادعاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گاهی برای برخی فیلم ها چند اصلاحیه می خورد این دلیلی بر این نیست که اعلام اصلاحیه روی فیلم، به منزله توقیف و لغو مجوز آن است.

جنتی خاطرنشان کرد: گاهی تا ١٠ اصلاحیه هم در فیلم هایی اعمال شده است، بنابراین چرا آنها ادعای لغو مجوز و توقیف از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نکرده اند. بعد از اعلام اصلاحیه، عوامل فیلم ها در صدد برطرف کردن برآمده و سریعا اقدام کردند، ما هم پس از انجام اصلاحیه، اجازه ادامه اکران داده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره فیلم رستاخیز گفت: تنها حوزه علمیه بیش از پنج ابراد به این فیلم گرفته بود که ما تا حدودی از آنها گذشتیم.

جنتی تصریح کرد: عوامل این فیلم از ابتدا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کردند که درمورد این فیلم نظریه تمام مراجع را کسب کرده اند، در حالیکه بعدا مشخص شد که این صحبت آنها صحت نداشت و تنها نظر چند نفر اخذ شده بود.

وی ادامه داد: بیشتر مراجع محترم و علما و برخی شخصیت های دینی و مذهبی تاکیدشان این بود که باید چهره مبارک حضرت ابوالفضل العباس (ع) پوشانده شود که ما هم چندین ماه پیش به عوامل این فیلم اعلام و حتی راهکار هم ارائه دادیم که روی چهره مبارک آن حضرت افکت نور بزنند ولی متاسفانه آنها نه تنها این کار را نکردند بلکه اقدام به شکایت کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: عوامل این فیلم می گویند شورا مجوز داده و بعد در چند سینما اکران شده و شما آن را لغو کرده اید؛ که ادعای خسارتشان درمورد این ماجرا است.

وی در پاسخ به ملزم شدن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط قوه قضائیه به پرداخت خسارت به سازندگان فیلم «رستاخیز» گفت: نه، اصلا چنین چیزی نیست. موضوع۴۰ میلیارد تومان در میان نیست. ۵۷ درصد از بودجه این فیلم با مشارکت کسانی تامین شده که اصلا دنبال برگشت پولشان نیستند. ۳۵ درصد آنها خیرین کویتی هستند که خودم یکی از کسانی بودم که بیشترین تلاش را کردم تا آنها را برای اسپانسر برای این فیلم دعوت کنم. ۲۲ درصد از هزینه فیلم هم توسط خیری در داخل کشور تامین شده است، حالا تیم سازنده به دنبال چه چیزی از باقی این ۵۷ درصد هستند. به نظر می رسد بیشتر به دنبال مسائل مادی موضوع هستند تا معنوی.

عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه با تشریح برخی عملکردهای وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: این دولت در عرصه های فرهنگی و هنری به دستاوردهای خوبی رسیده است.

جنتی افزود: ایجاد فضای مناسب برای فعالیت های فرهنگی و هنری، ایجاد نشاط و سرزندگی میان اهالی قلم و رسانه، برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور، چند برابر شدن تولید محصولات فرهنگی از نظر کمی و کیفی، رونق اقتصاد خلاق و اقتصاد فرهنگ و هنر، ارزش پیدا کردن کالاهای فرهنگی و هنری، کمک و حمایت چند برابری از اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و... از جمله این کارها است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil