چهارشنبه 2 مرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : وحید طیفوری در یک نشست خبری در رشت با اشاره به انجام هشتمین سرشماری نفوس و مسکن در گیلان در مورد زمان این سرشماری اظهار کرد: هشتمین سرشماری نفوس و مسکن از تاریخ 3 مهر تا 25 آبان در استان گیلان همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر دو مرحله‌ای شدن سرشماری نفوس و مسکن در مورد این روش گفت: این سرشماری در دو مرحله اینترنتی و حضوری در استان گیلان اجرا می‌شود و در این سرشماری، 1500 نفر به‌صورت مستقیم  با عنوان عوامل ستادی، اجرایی و میدانی همکاری می‌کنند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با بیان تفاوت این سرشماری با سرشماری‌های گذشته درباره نحوه اجرای این روش بیان کرد: در سرشماری سال 95 از یک روش ترکیبی برای سرشماری نفوس و مسکن استفاده می‌شود و این سرشماری دو مرحله کاملا"مجزا از یکدیگر دارد.

طیفوری با اشاره به برگزاری جداگانه دو مرحله سرشماری جهت سنجش صحت اطلاعات درباره زمان این دو شیوه توضیح داد: سرشماری اینترنتی با مراجع به سایت از تاریخ 3 مهر تا 24 مهر و سرشماری حضوری  با حضور در درب منازل از تاریخ 25 مهر تا 25 آبان برگزار می‌شود.

قائم مقام ستاد سرشماری گیلان با تاکید بر مزایای بسیار زیاد استفاده از روش اینترنتی درمورد برتری روش ترکیبی سرشماری اظهار داشت: در سرشماری‌های گذشته فرآیند سرشماری با استفاده از کاغذ انجام می‌گرفت که این روش بسیار پرهزینه و طولانی بود و استخراج اطلاعات اولیه از این آمار گاهی تا یکسال به طول می‌انجامید.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه گیلان افزود: یکی از مزایای بسیار مهم سرشماری اینترنتی کاهش هزینه‌ها است و سرعت دسترسی و کیفیت اطلاعات از موارد مهم در شیوه اینترنتی است و اطلاعات به صورت برخط و آنلاین قابلیت ویرایش دارند که این مسئله می‌تواند باعث کاهش اشتباهات شود.

طیفوری با بیان اینکه در سرشماری اینترنتی، مهمترین مزیت، افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها است، درباره اصلاح اطلاعات گفت: با ورود هر کاربر به سایت اینترنتی، تذکراتی به خانوارها در مورد اطلاعات ارسالی داده می‌شود که می‌توانند نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام کنند و مغایرت اطلاعات باعث اعلام خطاهایی به کاربران توسط سیستم می‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با بیان اینکه خانوارهای گیلانی می‌توانند از تاریخ 22 تا 24 مهر نسبت به اصلاح اطلاعات اقدام کنند درباره راستی آزمایی اطلاعات بیان کرد: ملاک برای اطلاعات دریافتی از سوی خانوارهای گیلانی خود اظهاری آنها است.

قائم مقام ستاد سرشماری و آمار گیلان با اشاره به وجود رابطه بین سئوالات مطرح شده درمورد مدارک مورد نیاز برای پاسخگویی به سئوالات اینترنتی اظهار داشت: کاربران قبل از مراجعه به سایت اینترنتی،  اطلاعات هویتی خانوار یعنی کارت ملی و شناسنامه را در دسترس نگه دارند و کدپستی نیز یکی از نکات مورد نیاز در ارائه اطلاعات آماری خانوار است.

طیفوری با بیان اینکه پس از ثبت نام در سایت، خانوارها یک کد رهگیری دریافت می‌کنند در مورد روش حضوری گفت: ماموران سرشماری به تمامی مناطق سرکشی می‌کنند و اولین پرسش از خانوارها در مورد ثبت نام به صورت اینترنتی است که در صورت داشتن کد رهگیری و تایید توسط ماموران، سرشماری از خانوارها انجام نمی‌شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه گیلان با تاکید بر گرفتن آمار از خانواده‌هایی که در سرشماری اینترنتی شرکت نکردند درباره نوع اطلاعات مورد نیاز ماموران سرشماری بیان کرد:  اطلاعات مورد نیاز ماموران سرشماری، اطلاعات هویتی خانوار است و امسال یک سئوال با عنوان نوع دفترچه بیمه خانوار به سئوالات سرشماری اضافه شده است.

طیفوری با اشاره به عدم پرسش در مورد اطلاعات اقتصادی خانوار درباره اهمیت سرشماری اظهار داشت: آمارهای استخراجی مبنای تصمیم‌گیری برای 5 تا 10 سال آینده است و در صورت ارائه اطلاعات غلط، مشکلاتی در برنامه‌ریزی به وجود می‌آید چرا که اطلاعات سرشماری، جمعیت شناختی است.

قائم مقام سرشماری آمار استان گیلان با  اشاره به پرسش های آماری درباره نوع سکونت و مسکن در مورد اطلاعات مورد نیاز ماموران در  مقوله مسکن گفت: در سرشماری اطلاعاتی در مورد نوع مسکن در اختیار خانوار همچون نوع اسکلت ساختمان، نحوه تصرف و مساحت ساختمان سئوال می‌شود.

طیفوری با بیان محرمانه بودن اطلاعات دریافتی از خانوارها در مورد نحوه استفاده از آمار بیان کرد: بر اساس ماده 7 مرکز آمار ایران تمامی اطلاعات سرشماری و آمارگیری‌ها محرمانه است و نتایج آن به هیچ عنوان در اختیار نهاد یا سازمانی قرار نمی‌گیرد و فقط آمارهای کلی برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه گیلان با اشاره به 5 ساله شدن دوره آمارگیری در مورد علت آن گفت: براساس توصیه سازمان‌های بین المللی، آمارگیری به‌صورت 5 تا 10 ساله است لذا در ایران تا سال 86 به‌صورت 10 ساله بود اما به‌دلیل مسائل خاص اجتماعی و اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا سرشماری به صورت 5 ساله برگزار شود.

وی با اشاره به نیاز جامعه به آمار واقعی برای تصمیم‌گیری‌ها در مورد نگاه علمی به آمار بیان کرد: در سرشماری، یک تصویر واقعی از جامعه مورد نیاز است و این با این تصویر در سال‌های بعد بروزرسانی‌هایی با استفاده از تکنیک‌های مختلف انجام می‌گیرد چرا که آمار حرف نخست را در تصمیم‌گیری‌های کلان می‌زند.

طیفوری با بیان اینکه در سرشماری، کل جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد درباره استفاده از تجارب دیگر کشورها گفت: از چندین سال قبل از آمارگیری مطالعات انجام می‌شود و از تجربیات کشورهای موفق با استفاده از برگزاری جلسات با آنها استفاده می‌شود و ایران جزء کشورهای موفق خاورمیانه در امر آمار است.

 

 

تسنیم

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil