شنبه 29 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل : حسین چراغی اظهار کرد: صاحبان کالا در فضای بازتر توانستند تجارت انجام دهند به خصوص در خزر که تاثیر تحریم ها کمتر بود .

وی خاطرنشان کرد : پس از برجام ،انتقال ارز توسط بازرگانان در بخش صادرات و واردات و تبادل اسناد و در مجموع روند واردات و صادرات تسریع پیدا کرد.

وی افزود: اقدامات صورت گرفته در بنادر استان به ویژه انزلی در حوزه توسعه زیرساختها مثل احداث سیلو، انبار ، مخازن روغن خوراکی ، توسعه اسکله های بندر از نظر تعداد و آبخور شاهد افقهای روشن و امیدوار کننده ای در حوزه تجارت کالا و افزایش تخلیه و بارگیری کالا هستیم .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان متذکر شد: در حوزه گردشگری با توجه به طرح ایجاد مجتمع گردشگری دریایی نیز پیش بینی می شود شاهد رونق جذب گردشگر به ویژه دریایی و ساحلی و در نتیجه بهبود اشتغال و افزایش درآمد شهرستان و استان باشیم .

وی در تشریح طرح مجتمع گردشگری دریایی گفت : در حوضچه غربی مجتمع گردشگری دریایی یا مارینا را جهت شناسایی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش در حال اکران داریم .

به گفته وی برای اجرای این طرح چهار هکتار اراضی پشتیبانی ، هشت هزار متر مربع حوضچه دریایی در نظر گرفته شده است .

چراغی در ادامه طرحهای زیرساختی توسعه مجتمع بندر انزلی را شامل پنج پست اسکله جدید با آبخور 9 متر برای پذیرش کشتی تا 12 هزار تن و دو پست برای مواد نفتی و طرحهای روساختهای بندری را شامل سیلو ،مخازن روغن خوراکی ،انبارهای کالای عمومی، پایانه صادراتی و سردخانه عنوان کرد .

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان گفت : با ایجاد این زیرساختها و رو ساختها هم تنوع کالا افزایش پیدا می کند و هم ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی از 11 میلیون تن به 17 میلیون تن افزایش می یابد.

وی در ادامه با اشاره به رشد 38 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی اظهار کرد : مجموع تخلیه و بارگیری پنج ماهه نخست پارسال 777 هزار و 188 تن و امسال افزون بر یک میلیون و 68 هزار تن بود ، این درحالی است که در بنادر ایرانی خزر 16 درصد منفی بوده است .

چراغی این توفیق را نشان دهنده برنامه ریزی و همکاری و هماهنگی سطح استان و در راس آن استاندار گیلان ، گمرک ، منطقه آزاد ، کشتیرانی دریای خزر ، صنعت و معدن برای جذب کالا به بنادر گیلان و کاهش قیمت تمام شده هر تن کالا برای بازرگانان عنوان کرد .

وی متذکر شد: زیرساختهای جدید احداث شده در بندرانزلی از جمله سیلوی غلات انبار کالاهای عمومی و اسکله های جدید موجب ارتقای زیرساختهای بندری ،ارائه خدمات به موقع و مفید به کشتی ها کشتیرانی ها و صاحب کالا شده است .

وی یادآور شد: در پنج ماه نخست امسال 390 فروند کشتی در بندرانزلی پهلو گرفت که در مقایسه با 296 فروند پارسال 32 درصد رشد نشان می دهد .

به گفته وی در این مدت 44 هزار و 654 دستگاه کامیون و تریلی در بندرانزلی بارگیری کردند که در قیاس با 32 هزار و 964 دستگاه سال گذشته 35.5 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان همچنین از تخلیه و بارگیری ترانزیتی 30 هزار و 845 تن کالا خبر داد.

گفتنی است، بندرانزلی بعنوان قدیمی ترین و مجهزترین بندر شمال کشور با 10 پست اسکله، امکان تخلیه و بارگیری 11 میلیون تن کالا در سال را دارد. سال گذشته 846 فروند شناور در بندرانزلی پهلو گرفت و دو میلیون و 353 هزار و 280 تن کالا تخلیه شد.

 

 

ایرنا

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil