یکشنبه 30 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل: علی اکبر صالحی در این جلسه با تاکید بر اینکه کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی کشور که در مذاکرات حضور داشتند، بسیار قوی ظاهر شدند و این مایه فخر و مباهات کشور است، گفت:‌ هدف فعالیت‌های هسته‌ای کشور فعالیت‌های صلح آمیز است.

وی تاکید کرد:‌ بنا به فتوای مقام معظم رهبری ما اساسا نمی توانیم به جز فعالیت های هسته‌ای صلح آمیز به دنبال فعالیت های دیگری باشیم.

به گفته صالحی، برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای با رویکرد تجاری- صنعتی ناچار به همکاری بین‌المللی هستیم و برجام این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با بیان اینکه تا ده سال آینده حداقل چهارنیروگاه دیگر علاوه بر بوشهر در کشور ایجاد می‌شود تصریح کرد: به موازات ایجاد نیروگاه ها به دسترسی به منابع اورانیوم طبیعی به ویژه در کشور نیاز داریم. حدود 60 درصد خاک کشور درخصوص کشف منابع اورانیوم کاوش شده و در پی انجام 40 درصد مابقی هستیم.

صالحی اضافه کرد:‌به رغم همه محدودیت هایی که علیه فعالیت هسته‌ای ایران اعمال شده نه تنها این محدودیت ها خللی بر فعالیت هسته‌ای ما وارد نخواهد کرد ،‌بلکه به اشکال مختلف فعالیت هسته‌ای ما تسریع خواهد شد.

بالاتر از کف‌تعیین شده انعطاف به خرج دادیم

وی با بیان اینکه تمام آنچه که به لحاظ فنی اتفاق افتاده بسیار بالاتر از کف آن چیزی بود که حق داشتیم انعطاف به خرج دهیم افزود:‌ فردو برای تامین نیاز یک نیروگاه به وجود نیامده بلکه هدف فردو تضمین دانش و تکنولوژی غنی سازی است. این مهم با تعداد سانتریفیوژهای موجود و به رغم به همه محدودیت ها محفوظ می ماند و ادامه روند غنی سازی ما را برای شرایط احتمالی بحران تضمین می‌کند.

صالحی یکی از دستاوردهای مهم برجام را ورود ایران به گروه تامین کننده بانک سوخت هسته‌ای در جهان عنوان کرد و افزود:‌اکنون ایران هم می تواند اورانیوم غنی شده تولید کند و هم می تواند بفروشد و در قبال آن اورانیوم طبیعی وارد کند. پیش از این نمی توانستیم تولید کنیم. نمی توانستیم بفروشیم و نمی توانستیم وارد کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور راکتور اراک را به لحاظ تکنولوژی متعلق به 40 سال پیش روسیه عنوان کرد و افزود: اکنون و در بازطراحی این راکتور می توانیم از تکنولوژی پیشرفته و جدید استفاده کنیم.

صالحی، توافق آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و سازمان انرژی هسته‌ای ایران را که به گفته وی از آن به توافق محرمانه یاد می‌شود را تنها مربوط به شیوه اجرای بازرسی ها دانست و گفت : این شیوه نامه بازرسی عمدتا معطوف به آن چیزی است که در برنامه های گذشته و حال ایران یا همان مطالعات ادعایی و یا همان PMD است. یعنی روش بازرسی مطالعات ادعایی باید محرمانه باشد.

به گزارش ایسنا،‌در ادامه جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس لایحه تصویب اصلاحات ضمائم کنوانسیون بین‌المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها 1973 به عنوان کمیسیون فرعی مورد بحث و تصویب قرار گرفت. همچنین لایحه موافقت نامه بین دولتی بنادر خشک نیز در این کمیسیون تصویب شد.

طرح اصلاح ماده 9 قانون خدمت وظیفه عمومی و همچنین طرح حق نقل و انتقال بیمه بازنشستگان و لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی مهران و اردبیل نیز در جلسه امروز کمیسیون مورد بحث و تصویب قرارگرفتند.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil