یکشنبه 30 تیر 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل: محمد جواد ظریف روز سه شنبه در نشست خبری با فدریکا موگرینی اظهار داشت: بحث های ما و اتحادیه اروپا در چند سال گذشته درباره موضوع هسته ای بوده است و قبل از آن، گفت وگوهایی انتقادی و بعدها با نام گفت وگوهای جامع را داشتیم .

وی ادامه داد: امروز تصمیم گرفتیم دور جدیدی از گفت و گو را بین ایران و اتحادیه اروپا شروع کنیم و بر اساس روشی که اتحادیه اروپا دارد به آن گفت و گوهای سطح بالا نام می نهیم .این گفت و گوها در آینده ای نزدیک در سطح معاونین وزارت خارجه و معاون موگرینی شروع می شود و بتدریج در سطح وزرا ادامه می یابد.

ظریف خاطر نشان کرد: موضوعات مختلفی در این گفت و گوها مدنظر است که موضوعات همکاری دو طرف محسوب می شود. این موضوعات شامل انرژی، حمل و نقل، محیط زیست ، حقوق بشر و سایر حوزه های همکاری است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: علاوه بر این زمینه های همکاری و اقدامات مشترک را دنبال می کنیم و تواقفق کردیم در این گفت و گوهای سطح بالا موضوعات منطقه ای را هم مورد توجه قرار دهیم.

ظریف اظهار داشت: بحران هایی که در منطقه شکل گرفته نه تنها تهدیدی برای منطقه ما است بلکه تهدیدی جدی برای کل جهان و مخصوصا برای اعضای اتحادیه اروپا است . مشکل افراط گرایی، مشکل فرقه گرایی و تروریزم که در منطقه ما امروز خشونت و نا امنی ایجاد کرده همزمان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم به خشونت و درگیری انجامیده و این نگرانی، نگرانی مشترک ما است که باید به آن بپردازیم.

وی گفت: پیش بینی می کنم علاوه بر اقداماتی که برای اجرای برجام خواهیم داشت اقداماتی هم برای همکاری در حوزه مختلف، درهمان حوزه های متنوعی که به بخشی از آنها اشاره شد شکل خواهد گرفت.

ظریف همچنین از نقش مثبت موگرینی و اشمید در رسیدن به برجام تشکر کرد و گفت امیدواریم این شروع جدیدی برای روابط مبتنی بر احترام متقابل و همکاری مشترک در حوزه های منافع مشترک باشد.

وی در ادامه به حضور فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: ما و اتحادیه اروپا دارای روابط گسترده ای بوده ایم و امیدواریم با عبور از بحرانی که به نظر ما بحران غیر ضروری بود از طریق توافقی که بین ایران و 1+5 شکل گرفته وارد مرحله جدیدی شویم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در سفر امروز موگرینی بحث های خوبی درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) داشتیم و همین طور درباره آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا صحبت کردیم.

ظریف گفت: در بحث اول درباره اقداماتی که باید از روزی که جمع بندی در وین صورت می گرفت تا روز توافق که در فاصله 60 تا 80 روز آینده است، صحبت شد.

وی خاطر نشان کرد: اقداماتی باید از جانب ما و اعضای اتحادیه اروپا صورت گیرد ، صورت گرفته و تصمیمات اولیه اتحادیه اروپا با تصویب جمع بندی اتحادیه در حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک شکل گرفت.

وزیر امور خارجه اظهار داشت:امیدواریم با همین روش، اقدامات هر دو طرف و همکاری ایران و باآژانس برای حل و فصل موضوعا ت باقی مانده و نیز اقدامات اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا برای آماده سازی لغو تحریم ها جنبه اجرایی بگیرد و بتوانیم در زمان مناسب اقداماتی که توافق شده را انجام دهیم.

 

** غرب بی اعتمادی مردم ایران به سیاست هایش را رفع کند

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص تعهد ایران به اجرای توافق هسته ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هر زمانی که تعهدی کرده به تعهد خود پایبند بوده است و این پایبندی در دوران اجرای برنامه جامع اقدام مشترک در ژنو طی 20 ماه گذشته توسط ما با جدیت و دقت اجرا شد و این امر کاملا مشهود است.

وی ادامه داد: البته مردم ایران نسبت به گرایش ها و سیاست های برخی کشورهای غربی نگرانی هایی دارند و ضرورت دارد کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده تلاش کنند با اجرای جدی، دقیق و منطبق با توافق برنامه جامع بی اعتمادی مردم ایران به سیاست های خود را رفع و با این کار فصل جدیدی را آغاز کنند.

ظریف افزود: پس از اینکه برجام مراحل قانونی خود را در ایران طی کند جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود کاملا پایبند خواهد بود.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil