جمعه 3 خرداد 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه بعد از ظهر امروز ضمن بحث پیرامون کلیات برجام، استراتژی کمیسیون را برای نظارت بر روند اجرای آن ترسیم کرد چراکه به موجب قانون صیانت از دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران این کمیسیون مسؤول ارائه گزارش در خصوص روند اجرای برجام است.

در ادامه جلسه عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه مهمان این کمیسیون بود تا قطعنامه 2231 مورد بررسی عمیق‌تر قرار بگیرد، جلسه ای که در ادامه مباحث جلسه علنی صبح امروز مجلس با حضور وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی برای بحث و بررسی پیرامون برجام و قطعنامه اخیر شورای امنیت برگزار شد.

در ابتدای جلسه اعضای کمیسیون سوالات مختلفی درباره قطعنامه 2231 و برجام به عنوان دغدغه اصلی مطرح کردند که عراقچی ضمن پاسخگویی به این دغدغه ها آن ها را منطقی خواند و از نمایندگان در خواست کرد قبل از ورود به جزییات به کلیات توجه داشته باشند. کلیاتی که شامل لغو تحریم،‌ادامه غنی سازی ،‌ادامه فعالیت هسته‌ای ، لغو قطعنامه های شورای امنیت خارج شدن ایران از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد، غیر امنیتی کردن ایران( تبدیل تصور تهدید از ایران به فرصت ) و ... است که از مهمترین نکات قوت برجام برای ایران به شمار می رود.

عراقچی همچنین با تاکید بر اینکه صدور زودهنگام قطعنامه 2231 باید مثبت تصور شود، گفت که صدور چنین قطعنامه ای از مصوبات برجام است.

وی افزود: طبق قطعنامه 2231، قطعنامه های پیشین لغو می‌شود و در آن از « رابطه نوین» با ایران سخن به میان آمده که به همین دلیل این قطعنامه ماهیت صلح آمیز فعالیت هسته‌ای ایران را تائید می‌کند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه همچنین تاکید کرد: برای ارزیابی خوب از برجام و قطعنامه 2231 ابتدا باید قطعنامه‌های پیشین مطالعه شود و سپس برجام و قطعنامه جدید مطالعه گردد تا بتوان در مورد آنچه اتفاق(مثبت) افتاده بهتر قضاوت کرد.

کمیسیون امنیت در ادامه موضوع سفرهای نظارتی اعضای کمیسیون جهت نظارت بر کار سفارتخانه ها را مورد بررسی قرار داد، سفرهایی که از چند ماه پیش و در چارچوب شرح وظایف کمیسیون جهت نظارت بر عملکرد سفارتهای ایران در خارج شروع شده که بعد از بازدیدهای انجام شده در مرحله اول اکنون مرحله دوم آن آغاز گردیده است به طوری که تا کنون بیش از 30 سفارتخانه کشورمان موردبازدید( نظارت) قرار گرفته و گزارش آن به کمیسیون ارائه شده است.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil