شنبه 10 اسفند 1398

به گزارش گروه دریافت خبر پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :صادق خاصی‌پور، رئیس اداره شیلات شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: از نخستین روز آغاز صید به روش پره در بندر مرزی آستارا، یعنی از 20 شهریورماه سال جاری، چهار هزار و 868 کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی در این شهرستان صید شده است.

وی ادامه داد: این میزان صید، نسبت به مدت مشابه سال 1393، بالغ بر 80 درصد کاهش داشته است.

خاصی‌پور با بیان اینکه سرد شدن زودهنگام آب دریای خزر در شهرستان‌های آستارا و تالش سبب شده است تا صید به روش پره در آب‌های این مناطق چند روز زودتر از سایر مناطق ساحلی شمال کشور آغاز شود، افزود: این افزایش زمانی برای صید صیادان آستارایی، مانع از روند نزولی صید ماهیان استخوانی در شهرستان نشد.

وی در بخش دیگر سخنان خود از تعطیلی صید در تنها شرکت تعاونی پره شهرستان به دلیل فرا رسیدن «چله خشکه» سخن گفت و توضیح داد: چله خشکه، یک اصطلاح متداول در میان صیادان شمال کشور در استان های گیلان، مازندران و گلستان است که صیادی به روش پره را در شهرستان مرزی بندر آستارا به تعطیلی کشانده است.

رئیس اداره شیلات شهرستان مرزی بندر آستارا ادامه داد: تغییرات آب و هوایی با توجه به سرد شدن تدریجی هوا و وزش بادهای موسمی موجب مهاجرت ماهیان استخوانی از مناطق کم عمق به قسمت های عمیق آب‌های دریای خزر می‌شود که در همین راستا فعالیت صیادی در این ایام مقرون به صرفه نیست.

وی با تأکید بر اینکه در مدت زمان چهار ماهه آغاز فصل صید، فقط 63 بار پره‌کشی توسط صیادان این شرکت انجام شده است، اضافه کرد: در مدت مذکور، دریای خزر 50 روز کولاکی را داشته است که سبب شد تا صید به این روش از 10 آذر ماه به حالت تعطیلی درآید.

وی خاطر نشان کرد: از میزان ماهی صید شده در آستارا، سه هزار و 209 کیلوگرم ماهی کفال، یک هزار و 356 کیلوگرم ماهی سفید و 303 کیلوگرم سایر گونه‌ها بوده‌اند.

صادق خاصی‌پور در پایان سخنان خود، صیادی را یکی از مهمترین روش‌های کسب و کار مردم منطقه عنوان کرد و گفت: 49 نفر صیاد ثبتی و 10 الی 15 کارگر این شرکت توسط چهار دستگاه تراکتور، سه دستگاه قایق موتوری و یک کرجی، برای امرار معاش خود فعالیت می‌کنند.

وی در بخش پایانی سخنان خود، ضمن هشدار در خصوص عواقب کاهش شدید صید ماهیان استخوانی در دریای خزر، تصریح کرد: علاوه بر تغییرات آب و هوایی، عواملی همچون استفاده بیش از حد آفات نباتی و کود شیمایی توسط کشاورزان و آلوده کردن رودخانه‌ها، برداشت بی‌رویه شن و ماسه از مصب رودخانه‌ها و صید گسترده غیرمجاز از دیگر عوامل کاهش نسل ماهیان قلمداد می‌شود که باید تدبیری اساسی برای آن اندیشیده شود.

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil