یکشنبه 26 خرداد 1398

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی نوداد گیل :از وقتی بلال حبشی اولین اذان اسلام را بر بام خانه ی زیدبن ثابت سرداد ، شایدهرگز این باور در ذهن مردم نقش نمی بست که روزگاری سیستم های صوتی و بی ملاحظه گی متولیان مساجد آنچنان بر روح و روان انسان تاثیر منفی بگذارد تا خانه های پیرامون مساجد ارزان ترین ساختمان ها باشد.

در حالی که تا قبل از تاسیس بلندگو و سیستم های صوتی افتخار حضور در پیرامون مساجد و ثوابی که از این حضور نصیب انسانها می شد شهره آفاق بوده و حظ این حضور با هیچ پدیده ای یارای قیاس نبود .

اگرچه هیچ مصنوع  دست انسان به خودی خود ضرر و زیانی برای جامعه نداشته و بواقع شکل استفاده از نوآوری هاست که ارزش و منزلت یک پدیده را تنزل ویا ارتقا می دهد ،با این وجود عناصرفرهنگی جوامع که متولی این  گونه فعالیت ها هستند باید بر روند عملکردها نظارت کرده تا حداقل از نزول وسقوط ارزش ها بکاهند.

مسجد سجده گاه مسلمانان باید باآنچنان وسواسی اداره شود که هر طیفی ازجامعه حتی اگر اعتقادی به دین اسلام نداشته باشد آنجا رامحل امن و آرامش خود بدانند.

از این منظر اگر متولیان فرهنگی کشور با بی تفاوتی این مکان سیاسی -دینی را به افرادی کم سواد بسپرند ،بواقع نه اینکه در ترویج دین و سکینه روحی مردم کاری نکرده اند ،باعث دوری جستن آحاد جامعه از این جایگاه مقدس خواهند شد.

حال باید بررسی کرد که چرا مثلا درکندسرمحله بی بالان بخش کلاچای چه هنگام فوت یکی از اهالی و چه زمان برگزاری یادبود همواره یک و یا چند مسجد درنعمت سرا،سلاکجان ،دوگل سرا ،فبیل سرا،بزکویه ،بطور همزمان ساعت ها ازبلندگوی مساجد به بخش مداحی و قرائت قرآن می پردازند که گاها این سر و صداها هنگام فوت افراد از ساعت 7 الی 10صبح هم ادامه می یابد.

شما تصور کنید که در محله و روستایتان تعدادی از هموطنان با هزینه ای گزاف ویلایی اجاره و یا احداث کرده اند تا آخر هفته ای در مکانی امن به آرامش برسند .

ویا بخشی از کارمندان و حتی روستاییان بخواهند ازفضای آرام صبحگاهی بخصوص در روزهای جمعه استفاده کنند تا فردای آن روز با امنیت روانی بیشتری سر کار بروند.

ایا این گونه اقدام ها ی به اصطلاح فرهنگی نباید مورد ارزیابی جایی و مسئولی قرار گیرد تا روستاوندان بتوانند از منزلت و ارزش های دینی در جامعه بهره کافی و بوقت ببرند ؟.

اگر حقوق شهروندی ای که دولت تدبیر بر ان پای می فشرد در آلودگی صوتی هم مستتر باشد لاجرم باید به این نواحی و روستاهای خاص هم سرکی بکشیم و مشکل را از بیخ بن واکاوی کنیم تا شاید مردم توانستند در روزهای پایانی هفته به آرامشی برسند .   

محمدپور بی بالان

نظرات
کد امنیتی روبرو را وارد کنید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نوداد گیل می باشد
2015 © Nodad Gil